Zámek Konopiště navštíví František Ferdinand d’Este

Zámek Konopiště

datum konání  1. – 8. srpna

Komnaty zámku Konopiště znovu ožijí ve dnech 1. – 8. srpna, kdy své letní sídlo navštíví arcivévoda František Ferdinand d’Este s rodinou. Na závěr jeho pobytu bude následníku trůnu připraveno jeho oblíbené jídlo – ovocné knedlíky. Každý návštěvník, který v sobotu 7. srpna navštíví dva prohlídkové okruhy, bude mít možnost ochutnat arcivévodovy ovocné knedlíky. V letošním roce se návštěvníkům také nabízí možnost zúčastnit se soutěže o večeři na zámku Konopiště.
Zámek Konopiště je neodmyslitelně spjat s následníkem habsburského trůnu arcivévodou Františkem Ferdinandem d’Este a s jeho chotí Žofií Hohenbergovou rozenou Chotkovou.  František Ferdinand poznal hraběnku Žofii Chotkovou někdy kolem roku 1890 a z přátelství se postupně vyvinula láska. O svém úmyslu oženit se s hraběnkou Chotkovou informoval František Ferdinand císaře Františka Josefa osobně dne 14. 3. 1899. Císař žádal následníka, aby se Chotkové vzdal. Byl z principu vždy proti každému nerovnorodému manželství a tento sňatek speciálně předznamenával nesčetné politické komplikace. Arcivévoda bojoval o svůj sňatek urputně, nenechal nadřadit povinnosti budoucího císaře nad své osobní štěstí. Zkostnatělé právní normy španělského protokolu atakoval výsledky genealogických výzkumů, které jasně prokazovaly, že arcidům potřebuje novou krev. Nakonec císař povolil a dal k manželství souhlas, ale pod podmínkou tzv. renunciace. František Ferdinand musel složit slavnostní přísahu, ve které uznal svůj sňatek za morganatický (nerovný) a vzdal se všech nástupnických práv pro děti, které z manželství vzejdou. Dne 1. července 1900 se konal ve vší tichosti na císařském zámku v Zákupech svatební obřad. Habsburkové a dvůr následníka nevhodný sňatek ignorovali. V tento den povýšil císař Žofii Chotkovou do knížecího stavu, z hraběnky se stala kněžnou z Hohenbergu. František Ferdinand a Žofie měli 3 děti – Žofii, Maxe a Ernesta.
Zámek Konopiště koupil František Ferdinand roku 1887 od Lobkoviců. Na konopišťském panství nastaly za Františka Ferdinanda velké změny. Byly diktovány hlavně snahou vybudovat na zámku klidné rodinné sídlo, které by poskytlo útočiště před vnějším, zvláště vídeňským dvorem. Žofie byla u císařského dvora vystavována společenským ústrkům a nepříjemnostem. V roce 1898 založil vídeňský zahradní architekt Karl Mössmer na ploše dřívější barokní zahrady rozárium se skleníky. Skleníky byly v letech 1996-2000 rekonstruovány a jsou přístupny veřejnosti.
V červnu roku 1914 se František Ferdinand jako generální inspektor veškeré branné moci říše zúčastnil manévrů rakouské armády v Bosně a tam se, v jejím hlavním městě Sarajevu, stal dne 28. června spolu se svou chotí Žofií obětí atentátu, spáchaného srbským nacionalistou Gavrilem Principem.
Dnes můžete na zámku Konopiště navštívit reprezentační a hostinské pokoje, zámeckou kapli, sbírku zbraní a loveckých trofejí i soukromé pokoje Františka Ferdinanda. Soukromé pokoje byly instalovány podle dobových fotografií a inventárních seznamů tak, jak byly zařízeny v době, kdy je obýval František Ferdinand s rodinou. Pokud se vypravíte na Konopiště v týdnu od 1. do 8. srpna pravděpodobně zde potkáte arcivévodu s rodinou, který právě v této době plánuje své letní sídlo navštívit. Přenesete se tak do doby počátku 20. století, kdy bylo konopišťské panství v plném rozkvětu. Na závěr pobytu Františka Ferdinanda bude následníkovi trůnu připraveno jeho oblíbené jídlo, ovocné knedlíky, na kterých si mohou pochutnat i návštěvníci, kteří zavítají na Konopiště v sobotu 7. srpna. Pro každého, kdo navštíví dva prohlídkové okruhy, bude přichystána porce knedlíků zdarma.
V letošním roce mají návštěvníci středočeských památek také jedinečnou možnost soutěžit o večeři s arcivévodou na zámku Konopiště. Stačí zodpovědět správně tři kvízy na stránkách www.zivalegenda.cz a uhodnout tipovací otázku. Kromě soutěže si můžete na těchto stránkách zkusit napsat šifrovaný dopis Žofii a dozvíte se více o Františku Ferdinandovi a Žofii Chotkové i o zámku Konopiště.

Reklama

Kulturní akce na zámku Konopiště:
1.8. 10:30, 14:00 – Pohádkové prázdniny – O Brunclíkovi
1. – 8.8. František Ferdinand na Konopišti – ožijí komnaty zámku Konopiště
4.8. 21:00 – Večerní prohlídky zámku
7.8., 10:30 – Ovocné knedlíky Františka Ferdinanda
8.8. 10:30, 14:00 – Pohádkové prázdniny – O kouzelné vodě
14.8. 10:30, 14:00 – Pohádkové prázdniny – Zlatovláska
15.8. 10:30, 14:00 – Pohádkové prázdniny – Princ Bajaja
18.8. 21:00 – Večerní prohlídky zámku
21.8. 10:30, 14:00 – Pohádkové prázdniny – Staré pověsti české
22.8.  10:30, 14:00 – Pohádkové prázdniny – Kašpárkovo království
28.8. 10:30, 14:00 – Pohádkové prázdniny – Vznešené umění lovu
29.8. 10:30, 14:00 – Pohádkové prázdniny – O kouzelné vodě

Více informací o Zámku Konopiště naleznete ZDE.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama