Palestinský Betlém připravuje Vánoce a doufá, že letos turistů přijede víc

Betlém 22. listopadu (ČTK) – Palestinský Betlém se připravuje na oslavu Vánoc. Starosta Anton Salmán řekl, že na rozsvícení vánočního stromu 4. prosince by mohlo přijít až 15.000 lidí. Budou muset mít roušky a budou to většinou Palestinci, napsala agentura Reuters.

Loni radnice kvůli epidemii covidu-19 uzavřela tržiště a omezila přítomnost diváků při rozsvícení stromu. Letos je epidemická situace lepší, Izrael otevřel zahraničním návštěvníkům hranice, takže cizinci by se mohli dostat i do Betléma, kde se podle tradice narodil Ježíš Kristus.

Mnoho tamních hoteliérů a prodavačů suvenýrů podle Reuters bojuje o holé přežití, část majitelů je připravená hotely prodat.

Ministryně cestovního ruchu Rúlá Maajahová doufá, že s blížícími se svátky se situace zlepší. „Samozřejmě, že je jich (turistů) málo, ale myslím, že pro začátek je to dobré. Doufáme, že z několika set bude brzo několik tisíc,“ řekla. Těch několik set návštěvníků, což jsou nyní cizinci a Palestinci ze Západního břehu Jordánu, však nemůže nahradit 3,5 milionu turistů, kteří do Betléma zavítali před pandemií v roce 2019.

O co horší je to pro obchodníky, o to lepší to je pro vzácné skupinky turistů. Dánka Trina Dybkjaerová se vydala do Betléma už nyní v listopadu. „Přijela jsem na místo, kde se Ježíš narodil. Cítíte tady tu historii a to, jaké to bylo v jeho době. Nejsou tady přívaly turistů,“ řekla návštěvnice stojící na náměstí Jesliček před bazilikou Narození Páně.

Hotel Alexander má rezervace z Británie, Kolumbie a USA. „Nemůžeme si stěžovat, jenomže nevíme, co bude příští týden nebo příští měsíc. Přijde další covidová vlna a všechno se znovu zavře?“ sdělil šéf hotelu Joey Canavati.

Aláddín Subuh má obchod na náměstí Jesliček a navzdory dobrému místu i on bojuje o přežití. Otevírá dveře, jen aby vyvětral. „Jsou skoro Vánoce a tady nikdo, představte si to. Dva roky bez zákazníků, to je jako pozvolné umírání,“ citovala ho agentura AP.

Podle izraelského ministerstva cestovního ruchu přijelo v první půlce listopadu do země 30.000 turistů, přičemž v roce 2019 jich bylo 421.000.

Palestinská samospráva poskytuje podnikatelům za uniklý zisk jen omezenou pomoc v podobě daňových výjimek a přeškolování pro hoteliéry, agenty cestovního ruchu nebo průvodce. Ministerstvo cestovního ruchu se snaží oslovovat Palestince žijící v Izraeli a láká je k návštěvě Betléma a Západního břehu Jordánu. Madžíd Ishák z ministerstva odhaduje, že do Betléma o letošních svátcích dorazí deset až 20 procent z počtu návštěvníků před pandemií.

Betlémský hoteliér Fádí Katán ale tak optimistický není. „Nemyslím si, že se cestovní ruch brzo znovu rozproudí,“ řekl muž, který loni v březnu musel zavřít svůj hotel a propustit personál. Podle něj není finančně ani prakticky reálné otevřít nyní před Vánocemi, když je Evropa zasažena další vlnou epidemie. Soudí, že se Betlém bude ze ztrát vzpamatovávat velmi dlouho – hoteliéry počínaje a zemědělci a uklízeči konče. „Abychom mohli bezpečně znovu začít, musíme mít jistotu dlouhodobého podnikání,“ řekl Katán.

sva mka

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

MZV spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

Icon 18.06.2021

Praha 17. června (ČTK) – Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena...

Celý článek

Hongkongská cestovní kancelář nabízí spací okružní jízdu autobusem

Icon 25.10.2021

Hongkong 22. října 2021 (ČTK) – Hongkongská cestovní kancelář začala nabízet okružní...

Celý článek

V Dubaji otevřeli pro veřejnost největší ruské kolo na světě s výškou 250 metrů

Icon 29.10.2021

Dubaj 24. října (ČTK) – Kromě nejvyššího mrakodrapu už má Dubaj také nejvyšší ruské ...

Celý článek

Pět zemí se posune do zelených zemí na mapě cestovatele, příjezd bez omezení

Icon 28.06.2021

Praha 25. června (ČTK) – Od pondělí se do zelených zemí na takzvané mapě cestovatele...

Celý článek

CzechTourism představí Česko na Expo 2020 v Dubaji pomocí virtuální reality

Icon 17.09.2021

Praha 14. září (ČTK) – Státní agentura CzechTourism představí Česko na světové výsta...

Celý článek

Obyvatelé Velikonočního ostrova hlasovali pro neotevření území turistům

Icon 01.11.2021

Santiago de Chile 25. října (ČTK) – Obyvatelé Velikonočního ostrova v neděli v refer...

Celý článek