Pět zemí se posune do zelených zemí na mapě cestovatele, příjezd bez omezení

Praha 25. června (ČTK) – Od pondělí se do zelených zemí na takzvané mapě cestovatele posunou Estonsko, Francie, Chorvatsko, Litva a Lucembursko. Pro tyto země neplatí žádné povinnosti při příjezdu do České republiky. Polepší si i Nizozemsko a Španělsko, nově budou oranžové. V červené kategorii budou Kanárské ostrovy. V dnešní tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes na twitteru oznámil, že po návratu z červených zemí na mapě cestovatele bude od 1. července nutný PCR test nejdříve pátý a nejpozději 14. den, do té doby samoizolace. Podmínky tak budou stejné jako v případě tmavě červených zemí s velmi vysokou mírou rizika.

K zemím s nízkým rizikem nákazy budou patřit Albánie, Austrálie, Bulharsko, Estonsko, Finsko, Francie, Hongkong, Chorvatsko, Island, Itálie, Izrael, Japonsko, Jižní Korea, Libanon, Lichtenštejnsko, Litva, Lucembursko, Macao, Maďarsko, Malta, Německo, Norsko, Nový Zéland, Polsko, Rakousko, Rumunsko, San Marino, Severní Makedonie, Singapur, Slovensko, Srbsko, Thajsko, Tchaj-wan, USA a Vatikán a Baleárské ostrovy a Madeira.

Do oranžové kategorie značící střední míru rizika se z červené přesunou Španělsko a Nizozemsko. Zařadí se tak k Andoře, Belgii, Dánsku, Irsku, Kypru, Lotyšsku, Monaku, Portugalsku, Řecku, Slovinsku, Švédsku, Švýcarsku a Azorským ostrovům.

Mezi červená území s vysokým rizikem nákazy už budou patřit pouze Kanárské ostrovy, které se přesunou z oranžové kategorie. Do tmavě červené kategorie pak náleží všechny nejmenované státy.

Pro návraty ze zemí z tmavě červené, červené a oranžové kategorie zemí se test před návratem do ČR vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu. V případě individuální dopravy je nutné u oranžových států absolvovat antigenní nebo PCR test, u červených PCR test do pěti dnů od návratu.

Od 1. července však u červených zemí budou stejné podmínky, jako při návratu ze země s velmi vysokou mírou rizika, kdy je povinný PCR test v Česku nejdříve pátý, ale nejpozději 14. den po příjezdu. Do té doby musí být dotyčná osoba v samoizolaci.

„Blíží se prázdniny a výrazně roste cestovatelská aktivita. Současně s tím se významně zvyšuje riziko zanesení mutací do ČR. Po poradě s Centrálním řídícím týmem a paní hlavní hygieničkou jsme se proto rozhodli od 1. července zpřísnit opatření na hranicích při návratu z červených zemí,“ uvedl Vojtěch.

Podmínky při návratu se netýkají osob, které absolvovaly očkování nebo v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19. Zůstává ale u všech zemí kromě zelených povinnost vyplnit před návratem příjezdový formulář.

Stále také platí zákaz cestovat do zemí, kde je extrémní riziko šíření nových mutací koronaviru. Týká se to Peru, Kolumbie, Botswany, Brazílie, Svazijska, Jihoafrické republiky, Lesotha, Malawi, Mosambiku, Nepálu, Tanzanie, Zambie, Zimbabwe a Indie. Opatření ministerstva zdravotnictví aktuálně platí do konce června.

Vstup ze států s extrémním rizikem je umožněn pouze občanům a rezidentům ČR, akreditovaným členům diplomatických misí, případně pokud je vstup osoby v zájmu státu. Při návratu je nutné absolvovat test před cestou, následně PCR test do 24 hodin a poté nejdříve desátý den po příjezdu. Povinná je samoizolace.

opm mal

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Benátské náměstí sv. Marka se ocitlo pod vodou, v létě je to neobvyklé

Icon 09.08.2021

Benátské náměstí sv. Marka se v noci na dnešek ocitlo až metr pod vodou. V létě se to děje...

Celý článek

Bunkry postavené v Albánii za vlády Envera Hodži postupně zaplavuje moře

Icon 07.12.2021

Tirana 5. prosince (ČTK) – Bunkry vybudované v Albánii za komunistického režimu Enve...

Celý článek

Portugalsko začalo rok prací z domova, zavřenými školami a zákazem slev

Icon 04.01.2022

Lisabon 3. ledna (ČTK) – První pracovní týden letošního roku je v Portugalsku ve zna...

Celý článek

Nový Zéland pootevře hranice očkovaným turistům na začátku příštího roku

Icon 12.08.2021

První turisté by na Nový Zéland bez povinnosti zůstat v karanténě mohli přicestovat v prvn...

Celý článek

Thajská zátoka známá z filmu Pláž byla po více než třech letech opět otevřena

Icon 04.01.2022

Bangkok 4. ledna (ČTK) – Thajská zátoka, kterou proslavil film Pláž s Leonardem DiCa...

Celý článek

Do Chorvatska přijelo do půlky srpna více Čechů než za celý loňský rok

Icon 19.08.2021

Do Chorvatska přijelo z České republiky letos do poloviny srpna podle Chorvatského turisti...

Celý článek