Pět zemí se posune do zelených zemí na mapě cestovatele, příjezd bez omezení

Praha 25. června (ČTK) – Od pondělí se do zelených zemí na takzvané mapě cestovatele posunou Estonsko, Francie, Chorvatsko, Litva a Lucembursko. Pro tyto země neplatí žádné povinnosti při příjezdu do České republiky. Polepší si i Nizozemsko a Španělsko, nově budou oranžové. V červené kategorii budou Kanárské ostrovy. V dnešní tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes na twitteru oznámil, že po návratu z červených zemí na mapě cestovatele bude od 1. července nutný PCR test nejdříve pátý a nejpozději 14. den, do té doby samoizolace. Podmínky tak budou stejné jako v případě tmavě červených zemí s velmi vysokou mírou rizika.

K zemím s nízkým rizikem nákazy budou patřit Albánie, Austrálie, Bulharsko, Estonsko, Finsko, Francie, Hongkong, Chorvatsko, Island, Itálie, Izrael, Japonsko, Jižní Korea, Libanon, Lichtenštejnsko, Litva, Lucembursko, Macao, Maďarsko, Malta, Německo, Norsko, Nový Zéland, Polsko, Rakousko, Rumunsko, San Marino, Severní Makedonie, Singapur, Slovensko, Srbsko, Thajsko, Tchaj-wan, USA a Vatikán a Baleárské ostrovy a Madeira.

Do oranžové kategorie značící střední míru rizika se z červené přesunou Španělsko a Nizozemsko. Zařadí se tak k Andoře, Belgii, Dánsku, Irsku, Kypru, Lotyšsku, Monaku, Portugalsku, Řecku, Slovinsku, Švédsku, Švýcarsku a Azorským ostrovům.

Mezi červená území s vysokým rizikem nákazy už budou patřit pouze Kanárské ostrovy, které se přesunou z oranžové kategorie. Do tmavě červené kategorie pak náleží všechny nejmenované státy.

Pro návraty ze zemí z tmavě červené, červené a oranžové kategorie zemí se test před návratem do ČR vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu. V případě individuální dopravy je nutné u oranžových států absolvovat antigenní nebo PCR test, u červených PCR test do pěti dnů od návratu.

Od 1. července však u červených zemí budou stejné podmínky, jako při návratu ze země s velmi vysokou mírou rizika, kdy je povinný PCR test v Česku nejdříve pátý, ale nejpozději 14. den po příjezdu. Do té doby musí být dotyčná osoba v samoizolaci.

„Blíží se prázdniny a výrazně roste cestovatelská aktivita. Současně s tím se významně zvyšuje riziko zanesení mutací do ČR. Po poradě s Centrálním řídícím týmem a paní hlavní hygieničkou jsme se proto rozhodli od 1. července zpřísnit opatření na hranicích při návratu z červených zemí,“ uvedl Vojtěch.

Podmínky při návratu se netýkají osob, které absolvovaly očkování nebo v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19. Zůstává ale u všech zemí kromě zelených povinnost vyplnit před návratem příjezdový formulář.

Stále také platí zákaz cestovat do zemí, kde je extrémní riziko šíření nových mutací koronaviru. Týká se to Peru, Kolumbie, Botswany, Brazílie, Svazijska, Jihoafrické republiky, Lesotha, Malawi, Mosambiku, Nepálu, Tanzanie, Zambie, Zimbabwe a Indie. Opatření ministerstva zdravotnictví aktuálně platí do konce června.

Vstup ze států s extrémním rizikem je umožněn pouze občanům a rezidentům ČR, akreditovaným členům diplomatických misí, případně pokud je vstup osoby v zájmu státu. Při návratu je nutné absolvovat test před cestou, následně PCR test do 24 hodin a poté nejdříve desátý den po příjezdu. Povinná je samoizolace.

opm mal

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Život vesničanů v okolí egyptských pyramid turistům přibližuje nový projekt

Icon 05.05.2021

Káhira 5. května (ČTK) – Turistům navštěvujícím egyptské pyramidy se málokdy poštěst...

Celý článek

CzechTourism představí Česko na Expo 2020 v Dubaji pomocí virtuální reality

Icon 17.09.2021

Praha 14. září (ČTK) – Státní agentura CzechTourism představí Česko na světové výsta...

Celý článek

Kulhánek: ČR chce mít co nejdříve dohodu se sousedními zeměmi o cestování

Icon 06.05.2021

Praha 6. května (ČTK) – Česko chce mít ještě před zavedením celoevropských covidovýc...

Celý článek

Řecko otevřelo pro veřejnost pláže, mezi slunečníky musejí být čtyři metry

Icon 10.05.2021

Atény 8. května (ČTK) – V Řecku se dnes pro veřejnost otevřely pláže, kde jsou k dis...

Celý článek

Benátské náměstí sv. Marka se ocitlo pod vodou, v létě je to neobvyklé

Icon 09.08.2021

Benátské náměstí sv. Marka se v noci na dnešek ocitlo až metr pod vodou. V létě se to děje...

Celý článek

Nový Zéland pootevře hranice očkovaným turistům na začátku příštího roku

Icon 12.08.2021

První turisté by na Nový Zéland bez povinnosti zůstat v karanténě mohli přicestovat v prvn...

Celý článek