Turisty v Chorvatsku příliš omezení nečeká, v restauraci mohou jíst i uvnitř

Split (Chorvatsko) 30. května (zvláštní zpravodajka ČTK) – Život ve Splitu se pomalu vrací k normálu a ulice tohoto druhého největšího města Chorvatska zaplňují turisté. Vláda také rozvolňuje opatření proti šíření koronaviru, díky čemuž lze například od pátku jíst i uvnitř restaurací, které byly loni touto dobou úplně zavřené. Místní provozovatelé restaurací a barů, které ČTK oslovila, jsou za rozvolňováni vděční. Sezonu jako před pandemií přesto neočekávají.

Rozvolňování protiepidemických opatření se zatím nevztahuje na noční život. Restaurace zavírají v 23:00 a do 06:00 platí zákaz prodeje alkoholu. Nošení roušek je povinné pouze ve vnitřních prostorách, včetně prostředků hromadné dopravy. „Dovnitř restaurace by měli přijít jen lidé s negativním testem, potvrzením o očkování nebo o proděláni nemoci. Nemůžeme to ale kontrolovat a zároveň poskytovat servis, kvůli kterému lidé přišli,“ řekl majitel jedné ze splitských restaurací Josip Čulić.

Ceny za služby jsou podle něj přibližné stejné jako v letech 2018 nebo 2019. „Loni byla sezona divná, začali jsme až v polovině července a v podstatě po měsíci byl konec. Letos to snad bude jiné, ale všichni čekáme a nevíme. Teprve před pár dny restrikce trochu polevily a my můžeme mít poprvé hudbu venku,“ dodal Čulić.

Podle manažera baru na pláži Zlatni rat na ostrově Brač bude letošní sezona pravděpodobně slabší než v době před pandemií. „Nejlepší sezona byla 2019, loni tržby klesly na polovinu a také jsme o polovinu snížili počet zaměstnanců. Letos to možná bude trochu lepší, ale určitě ani zdaleka ne tak, jako v roce 2019. Ceny za jídlo a pití zůstanou stejné, není to pro nás úplně ideální, ale chceme turisty přilákat,“ sdělil.

Zatímco pláž byla dnes i kvůli větrnému počasí poloprázdná, ve Splitu je ruch turismu již znát. „Je to takhle teprve posledních pár dní, jsem nadšený. Pracuji jako průvodce a loni jsem měl asi 15 prohlídek po městě, obvykle je mám šest až sedm měsíců každý den. Letošek nebude normální, zatím ještě není tolik zájezdů, ale snad to bude výrazně lepší než loni,“ konstatoval Vjeran Milačić.

Chorvatsko zůstává top destinací u klientů cestovní kanceláře Čedok, kteří cestují autem. „Ve srovnání s loňskem už teď víme, že tam odjede o třetinu více Čechů. Velký zájem je standardně o Makarskou riviéru. Chorvatsko mělo vždy svou klientelu, která se tam bude vracet a je to jiná klientela, než která létá například do Turecka. Trendem posledních let je, že si Češi i za dovolenou v Chorvatsku připlatí, volí luxusnější hotely nebo dobře vybavené apartmány a nejezdí do kempů s autem plným potravin,“ uvedla mluvčí Čedoku Eva Němečková. Ceny zájezdů jsou podle ní stejné jako loni.

Na šesté příčce v oblíbenosti se Chorvatsko dlouhodobě pohybuje také u cestovní agentury Invia. „Češi mají nejčastěji zájem o osmidenní zájezd vlastním vozem do tříhvězdičkového hotelu s polopenzí. Z lokalit vede Istrie, následuje Makarská a Poreć. Momentálně se Chorvatsko dostalo pryč z tmavě červené destinace, prodeje jistě porostou,“ sdělila mluvčí Andrea Řezníčková.

Českým turistům v Chorvatsku budou stejně jako v minulých letech i v letošní sezoně pomáhat dvě konzulární jednatelství přímo u moře. Působit budou v zemi na Jadranu po loňské pauze opět i čeští policisté.

Klára Vašíčková spr

Aktuální informace ke koronavirovým opatřením a cestování do Chorvatska najdete zde.

Plánujete dovolenou v Chorvatsku? Navštivte oficiální stránky Chorvatska v češtině zde.

Ubytování v Chorvatsku si můžete zarezervovat online.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Další památky světového dědictví UNESCO posilují postavení Německa jako přední evropské kulturní destinace

Icon 23.10.2021

Mezinárodní pověst Německa jako kulturní destinace číslo 1 v Evropě získá další impul...

Celý článek

MZV spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

Icon 18.06.2021

Praha 17. června (ČTK) – Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena...

Celý článek

Hongkongská cestovní kancelář nabízí spací okružní jízdu autobusem

Icon 25.10.2021

Hongkong 22. října 2021 (ČTK) – Hongkongská cestovní kancelář začala nabízet okružní...

Celý článek

V Dubaji otevřeli pro veřejnost největší ruské kolo na světě s výškou 250 metrů

Icon 29.10.2021

Dubaj 24. října (ČTK) – Kromě nejvyššího mrakodrapu už má Dubaj také nejvyšší ruské ...

Celý článek

Pět zemí se posune do zelených zemí na mapě cestovatele, příjezd bez omezení

Icon 28.06.2021

Praha 25. června (ČTK) – Od pondělí se do zelených zemí na takzvané mapě cestovatele...

Celý článek

CzechTourism představí Česko na Expo 2020 v Dubaji pomocí virtuální reality

Icon 17.09.2021

Praha 14. září (ČTK) – Státní agentura CzechTourism představí Česko na světové výsta...

Celý článek