Znovuobjevené destinace: Žádné retro, ale perfektní dovolená

Dříve oblíbené dovolenkové destinace se teď vracejí do módy. Od časů, kdy se jezdívalo na německou Rujánu, k mělkému Balatonu či do Bulharska spíše z nouze, se mnohé změnilo k lepšímu.

V kdysi populárních letních střediscích nás dnes čekají kvalitnější služby, pohodlnější ubytování a spousta věcí k vidění. Vzhůru za nostalgií v novém kabátku!

Balaton – maďarské moře

Jednou z destinací, které byly dříve populární a dnes je lidé znovu objevují, je Balaton. Kdysi nám nahrazoval moře, na jehož březích jsme hrávali deskovou hru Dostihy a sázky.

V současnosti má největší jezero střední Evropy krásně upravené pláže a patří k nejnavštěvovanějším letoviskům Maďarska. Aby také ne, když jsou jeho jižní břehy díky mělké vodě ideální pro malé děti.

Severní část je naopak dostatečně hluboká, aby uspokojila vášnivé plavce. Voda a hedvábné bahno navíc působí příznivě na nervové potíže či anémii. Bohaté vinice v regionu produkují vynikající vína, která se skvěle hodí k lahodnému místnímu jídlu. Velké množství hostinců a restaurací vítá hosty z domova i zahraničí.

Rujána – nejbližší moře

Ostrov Rujána na severním okraji Německa byl v 70. a 80. letech minulého století pro československé občany nejdostupnějším přímořským letoviskem. Vyznačoval se studenou vodou a turistickou infrastrukturou, která poněkud pokulhávala za středomořskými destinacemi. Ty časy jsou ale dávno pryč.

Písečné pláže dnes lákají děti ke stavění hradů a široká škála ubytování příjemně překvapí každého návštěvníka. Rujána, vzdálená pouhých pár hodin, představuje perfektní cíl pro ty, kdo se chtějí vyhnout davům turistů na jihu Evropy.

Vnitrozemí ostrova pokrývá Národní park Jasmund s bukovými lesy, zapsaný na seznamu UNESCO. Hlavními lákadly jsou ale křídové útesy Königsstuhl a Wissower Klinken.

Lago di Garda – zážitek jako od moře

Severoitalské Gardské jezero s malebnými městečky na březích vám umožní prožít slunné dny u vody a navštívit působivé památky. Díky větrům vanoucím v okolí poskytuje iluzi pobytu u moře.

Ve vodě vás přitom místo mořských ježků a krabů čekají pouze roztomilé kačenky.
Ubytujte se v některém z kempů, kde budete mít na výběr z jednodušších bungalovů i pohodlnějších domků. K dispozici jsou samozřejmě i kvalitní hotely. Dobrodružné duše uvítají možnost stanování a bohatou nabídku vodních sportů.

Oblast je vhodná i pro cyklistiku, in-line bruslení, tenis nebo golf. Děti budou potěšené zábavním parkem Gardaland, k němuž pravidelně jezdí autobusy. Až vás omrzí relaxace na plážích, vydejte se do nedaleké Verony za trochou kultury a historie. O kousek dál pak leží Milán, město módy s nádhernou katedrálou.

Bulharsko – nefalšované moře

Dalšími nezapomenutelnými místy, kam nás nostalgie znovu volá, jsou bulharské pláže. Za socialismu bývala zahraniční dovolená – ještě k tomu letecká – pro běžného turistu takřka nesplnitelným snem. Kdo nastoupil do letadla a odlétl ke Zlatým Pískům či na Slunečné pobřeží, musel mít hodně našetřeno.

Nyní znamená dovolená na plážích Černého moře mnohem dostupnější radost, kterou si kvůli dobrým podmínkám pro potápění a lákavému nazlátlému písku dopřává kdekdo. Zlaté Písky se chlubí nabídkou moderních hotelů, množstvím svěžích parků, krásnou pobřežní promenádou lemovanou kavárnami, restauracemi a obchůdky.

Slunečné pobřeží s nočními kluby a pestrou škálou vodních aktivit uspokojí každého, kdo prahne po přepychu. Mezi hojně navštěvovaná střediska letní rekreace náleží také Nessebar a Primorsko. Nessebar zaujme hlavně zájemce o architektonické památky. Primorsko je rájem Čechů, kde se v obchodech a restauracích domluvíte česky.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Benátské náměstí sv. Marka se ocitlo pod vodou, v létě je to neobvyklé

Icon 09.08.2021

Benátské náměstí sv. Marka se v noci na dnešek ocitlo až metr pod vodou. V létě se to děje...

Celý článek

Poznejte Berlín do nejmenšího detailu

Icon 27.09.2021

Za cestovatelskými zážitky a krásami měst nemusíte vyrážet příliš daleko. Důkazem těchto s...

Celý článek

Bunkry postavené v Albánii za vlády Envera Hodži postupně zaplavuje moře

Icon 07.12.2021

Tirana 5. prosince (ČTK) – Bunkry vybudované v Albánii za komunistického režimu Enve...

Celý článek

Portugalsko začalo rok prací z domova, zavřenými školami a zákazem slev

Icon 04.01.2022

Lisabon 3. ledna (ČTK) – První pracovní týden letošního roku je v Portugalsku ve zna...

Celý článek

Nový Zéland pootevře hranice očkovaným turistům na začátku příštího roku

Icon 12.08.2021

První turisté by na Nový Zéland bez povinnosti zůstat v karanténě mohli přicestovat v prvn...

Celý článek

Podzim na statku či výlet mezi římské legionáře – Dolní Rakousko je dokonalou destinací pro rodinnou dovolenou

Icon 16.10.2021

Podzimní prázdniny jsou za dveřmi a kam vyrazit s dětmi než do krásné přírody nebo za hrav...

Celý článek