Veltrusy: poznejte zámek a rozsáhlý park, kde se konal první veletrh na světě

K letnímu výletování patří návštěvy hradů a zámků. Alespoň jeden takový klenot musí v létě navštívit snad každý bez rozdílu věku. Tak kam to bude tentokrát? Malá nápověda: působili tu Chotkové a zdejší zámecký park, jehož součástí je i dančí obora, patří k nejrozsáhlejším v Čechách. Konal se tu také první veletrh na světě. Novinkou letošního léta jsou dva nové prohlídkové okruhy.

Veltruský zámek si nechal postavit hrabě Václav Antonín Chotek, úspěšný a uznávaný politický činitel. Jeho vysoký post si žádal, aby obýval reprezentativní sídlo adekvátní jeho postavení. A právě takové, majestátní a honosné, můžeme sídlo obdivovat dodnes. Celý zámecký areál je navíc krásně opravený a revitalizovaný. K vidění a návštěvě toho nabízí tolik, že vám jedna návštěva bude k jeho poznání sotva stačit.

Zámek Veltrusy. Foto: © MCÚ Media Libor Sváček

Sídlo hraběte Chotka začalo vznikat roku 1704 a od počátku bylo budováno s velkorysou barokní koncepcí jako komplex budov dozdobených řadou alegorických soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Ve své původní podobě patřil k nejvýznamnějším dílům české vrcholné barokní architektury. Čistě barokní podoba byla po roce 1804 obohacena o klasicistní prvky. Syn Václava Antonína, Rudolf, svého otce následoval jak v rozšiřování a zkrášlování panství, tak v politické kariéře u vídeňského císařského dvora. Za působení jeho následovníka Jana Rudolfa Chotka proběhla výrazná úprava parku – z úhledných francouzských zahrad se stal romantický přírodně krajinářský park, patřící k pěti nejstarším a také největším parkům svého druhu v Čechách. Dlouhou éru rozkvětu veltruského panství završil vnuk Jana Rudolfa, Jindřich.

A jak to bylo s tím veletrhem? Hrabě Rudolf Chotek měl za úkol nastartovat hospodářství. Snažil se o to podporou manufaktur, a tak ve Veltrusích uspořádal Velký trh tovarů království českého, což byl vůbec první veletrh na světě. Osobně ho přijela podpořit i císařovna Marie Terezie. Právě její návštěvu má připomínat nově chystaný zámecký prohlídkový okruh. Další novinkou letošního léta je okruh, který návštěvníkům přiblíží život šlechty v 19. století.

Místní park nabízí přírodní scenérie i drobné stavby, které ho oživují a dávají procházkám po jeho cestičkách a zákoutích určitý řád. Některé ze staveb je možné navštívit s průvodcem v rámci cykloprohlídek. Parkem se lze projet na kole i koňským povozem. Jeho součástí je od začátku 19. století také obora s přibližně padesáti daňky. Mlýnský potok a jeho ramena tu překlenuje 16 malebných mostů a lávek, vybudovaných vesměs podle původních vzorů z 19. století. V parku je zkrátka stále co objevovat, stejně jako v zámku samotném. Vyrazíte?

Další tipy na výlety nejen na hrady a zámky najdete na www.strednicechy.cz

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Cyklovýlet na Kuňku

Icon 12.07.2021

Kuňka neboli správně Kunětická hora je jedinou vyvýšeninou tyčící se nad Pardubickem, prot...

Celý článek

Ostrava, to je přece svět podle Julese Verna

Icon 14.07.2021

Žil Jules Verne v Ostravě? Přijde vám to jako příliš nemístná otázka? A co se tedy pt...

Celý článek

Díky dotacím vznikne v Libereckém kraji dalších 40 míst pro obytné vozy

Icon 15.06.2021

Nové Město pod Smrkem (LIberecko) 14. června (ČTK) – Díky dotačnímu programu na podp...

Celý článek

České Budějovice – sport, relax a skvělá gastronomie na jednom místě

Icon 05.07.2021

Pokud jste milovníky piva a dobrého jídla, Budějovice pro vás budou tou správnou zastávkou...

Celý článek

Aktivní dovolená nebo se jen tak kochat Vysočinou?

Icon 26.08.2021

Tipy, co neminout a kde se pohodově ubytovat v těsné blízkosti Zelené Hory (UNESCO) Chceme...

Celý článek

Okruh církevní památky v Litoměřicích – pět památek za jeden voucher!

Icon 05.07.2021

V letní turistické sezóně mají návštěvníci královského města Litoměřice jedinečnou možnost...

Celý článek