Nejzajímavější novou atrakcí v Krušných horách se stala jízda po laně nad údolím

Klíny (Mostecko) 14. září (ČTK) – Nejzajímavější novou atrakcí v cestovním ruchu v Krušných horách se letos stala tzv. zipline, jízda po laně nad údolím. O výsledcích soutěže ČTK informovala Destinační agentura Krušné hory. Provozovatelé sportovního areálu v Klínech na Mostecku, kde je vedle zipline také bobová dráha a další zařízení pro rekreanty, si letní sezonu chválí. Rezervace si hosté dělají i na zimní pobyty. ČTK to řekl vedoucí střediska Josef Dlouhý.

Cílem soutěže nazvané Krušnohorská NEJ je nejen propagace novinek v cestovním ruchu, ale chce také inspirovat organizátory akcí a investory. „Názor odborné veřejnosti v této soutěži stojí zcela stranou. Vítězí ten, komu dají lidé nejvíc hlasů. Je to ideální způsob, jak zjistit, co si lidé užívají. A propagaci Krušných hor pak zaměřit právě tímto směrem,“ uvedla ředitelka destinační agentury Petra Fryčková. Druhé místo patří jezeru Most, které vzniklo zatopením hnědouhelného dolu, třetí je Krušnohorský lidový dům v Nové Vsi v Horách.

Stavbu zipline provozovatelé dokončili loni na podzim, první turisté se svezli až 15. května, kdy mohl sportovní areál zahájit sezonu. Trasa po laně na elektrické kladce je dlouhá 2,2 kilometru a cesta ve vzduchu trvá osm minut. Na ocelové lano se člověk zahákne kladkou a po spuštění projede vzduchem rychlostí až 75 kilometrů v hodině.

„Je to pátá nejdelší trasa v Evropě, v listopadu bylo vše zkolaudováno, ale zimní sezona vůbec nezačala, startovali jsme až v půlce května,“ uvedl Dlouhý. „Rádi bychom měli jako každý rok otevřeno do konce října a pak pravidelné jízdy obnovíme v zimní sezoně,“ řekl. Na sedáku může jet člověk s maximální váhou 130 kilogramů, může také jet dítě s dospělým, pokud dohromady tuto váhu nepřekročí.

K ziplině se využívá lanovka, která slouží v zimě lyžařům a v létě pěším turistům, cyklistům, bobistům. Zájem o novou atrakci je velký. Lidé nakupovali vouchery už na Vánoce jako dárek, rezervace se rychle naplnily na prázdniny a víkendy. „Celkově jsme s návštěvností areálu spokojeni. Mysleli jsme si, že loňská letní sezona bude rekordní, ale letos jsme o deset až patnáct procent čísla v návštěvnosti i tržbách překonali. Vše ale spočítáno zatím nemáme,“ řekl Dlouhý.

Na Klíny jezdili i letos hlavně Češi. Ze zahraničních návštěvníků převažovali Němci. Letní sezona provozovatelům kompenzovala ztráty za zimu. „My jsme naštěstí s letním provozem začali už někdy před deseti lety a postupně to vylepšujeme. Kdo spoléhal jen na zimu, bude mít problém přežít,“ řekl Dlouhý. Největším tahákem byla podle něj letos právě zipline dráha, přibylo i cyklistů v bike parku, lidé hojně využívali bobovou dráhu a půjčovali si kola i koloběžky. Obsazenost hotelu se blížila podle Dlouhého ke sto procentům. Služby chtějí provozovatelé dále zlepšovat, věří, že letos přijedou turisti i v zimě. „Rezervace už přijímáme i na zimu. Na léto nebyly prakticky žádné, ale během krátké doby se to naplnilo. Lidé to nechávali na poslední chvíli,“ dodal Dlouhý. Termíny pobytů v době lockdownu provozovatelé posouvali, ale většinou zálohy vraceli. Vládní programy podpory jako Antivirus nebo náhradu za uzavřený hotel a lyžařské středisko provozovatelé využili. „To ale krylo jen část nákladů, naštěstí nejsme úvěrově zatíženi, takže jsme to nějak zvládli,“ dodal Dlouhý.

fir kš

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se vám také líbit

Zájem o jurtové ubytování ve Štolmíři roste, loni měli 120 hostů, letos už 20

Icon 31.03.2022

Štolmíř (Kolínsko) 30. března (ČTK) – Loni měla jurtová vesnice ve Štolmíři na Kolín...

Celý článek

V izraelském řetězci připravuje veganské burgery robot

Icon 29.12.2021

Jeruzalém 29. prosince (ČTK) – Izraelský řetězec rychlého občerstvení nabízí vegansk...

Celý článek

Belgické pasy vzdají hold komiksům, s Belgičany pocestuje Tintin či Šťastný Luke

Icon 31.01.2022

Brusel 30. ledna (zpravodaj ČTK) – Belgičané mají své komiksové hrdiny rádi natolik,...

Celý článek

Palestinský Betlém připravuje Vánoce a doufá, že letos turistů přijede víc

Icon 25.11.2021

Betlém 22. listopadu (ČTK) – Palestinský Betlém se připravuje na oslavu Vánoc. Staro...

Celý článek

AFP: V syrském Halabu ožívají starobylé lázně, v domácnostech chybí teplá voda

Icon 03.01.2022

Damašek 2. ledna (ČTK/AFP) – Starobylé lázně v syrském Halabu (Aleppu) se znovu plní...

Celý článek

Loď Queen Mary se zavřela pro turisty kvůli opravám

Icon 31.01.2022

Long Beach 29. ledna (ČTK) – Historickou zaoceánskou loď Queen Mary, která je již de...

Celý článek