Díky dotacím vznikne v Libereckém kraji dalších 40 míst pro obytné vozy

Nové Město pod Smrkem (LIberecko) 14. června (ČTK) – Díky dotačnímu programu na podporu turistiky vznikne na sedmi místech Libereckého kraje 40 nových míst pro obytné vozy a karavany včetně zázemí, takzvaných stellplatzů. Když zůstaly kvůli koronaviru zavřené hotely, penziony i kempy, ukázalo se, že takové služby v Česku chybí. Liberecký kraj se rozhodl, že je podpoří dotací a vyčlenil na to tři miliony korun. Podporu získalo sedm projektů, řekl dnes ČTK mluvčí kraje Jan Mikulička.

Dalších osm míst pro karavany se zázemím chtějí vybudovat v Novém Městě pod Smrkem na Liberecku. V městském kempu u nástupního místa na Singltrek pod Smrkem je v současné době takových stanovišť deset. „Kapacita je nedostatečná, na léto už máme obsazeno. Poptávka po parkovacích místech pro karavany a obytné vozy je velká a místo na další rozšíření tam máme,“ řekl ČTK starosta Nového Města Miroslav Kratochvíl (Občané pro Nové Město). Do letní sezony už ale podle něj nová místa vybudovat nestihnout. „Bude to až příští rok, letos po sezoně vybudujeme elektrické přípojky,“ doplnil. Projekt podle Kratochvíla přijde na zhruba 820.000 korun, polovinu by měla pokrýt dotace z kraje.

Parkoviště pro pět karavanů se zázemím chtějí vybudovat ve Smržovce na Jablonecku. „Postávali různě po parkovištích a blokovali nám někde obslužné komunikace, takže tomu chceme dát nějakou štábní kulturu,“ řekl ČTK starosta Marek Hotovec (ODS). Zázemí by mělo ještě letos vzniknout v lesoparku u Parhotelu. „Projekt máme na pět aut, nechceme to nafukovat, je to klidová zóna. Hotel nám vyšel vstříc, s tím, že přímo u něj bude stanoviště, kde si můžou natočit vodu a vylít odpad a v případě, že by bylo opravdu ošklivo, využít i zázemí hotelu,“ dodal starosta.

Zájem o karavaning s koronavirem výrazně vzrostl, v době uzavřených hotelů a penzionů byly obytné vozy a karavany jednou z mála možností jak cestovat. Výrazně vzrostl zájem o obytné vozy nebo vestavby do dodávek. V Česku ale na rozdíl od západní Evropy zatím chybí síť takzvaných stellplatzů, prostor, kde lze s karavanem nebo obytným vozem zůstat přes noc a provést základní údržbu – vyprázdnit toaletu, vylít takzvanou šedou vodu, doplnit čistou a pitnou vodu na další cesty, dobít baterie nebo vyhodit komunální odpad. Takové služby většinou nabízejí kempy, které ale zůstaly v minulých měsících také zavřené. Liberecký kraj se proto rozhodl vybudování takových míst podpořit, vyrůst by měla také v Líšném, Frýdlantu, Lomnici nad Popelkou, Prysku nebo Svijanech.

ivc hj

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Novomlýnské nádrže lákají ke strávení léta i letos, zájem je i o sjíždění Dyje

Icon 17.05.2021

Brno 16. května (ČTK) – Hotely a kempy na jihu Moravy již plní rezervace. Loňská sez...

Celý článek

Karlovy Vary letos opět zvou do města hlavně české hosty

Icon 24.05.2021

Karlovy Vary 23. května (ČTK) – Karlovy Vary letos zacílí marketingovou kampaň znovu...

Celý článek

Hotely ve Špindl.Mlýně očekávají nárůst rezervací těsně před prázdninami

Icon 24.05.2021

Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) 24. května (ČTK) – Hoteliéři v největším krkonošském st...

Celý článek

Cesta Českem je unikátním dálkovým přechodem

Icon 01.02.2021

Jestliže máte rádi turistické výzvy a lákají vás dálkové přechody, určitě kvůli nim nemusí...

Celý článek

Okruh církevní památky v Litoměřicích – pět památek za jeden voucher!

Icon 05.07.2021

V letní turistické sezóně mají návštěvníci královského města Litoměřice jedinečnou možnost...

Celý článek

Aktivní dovolená nebo se jen tak kochat Vysočinou?

Icon 25.04.2021

Tipy, co neminout a kde se pohodově ubytovat v těsné blízkosti Zelené Hory (UNESCO) Chceme...

Celý článek