Z chebu křížem krážem

7. ročník cyklu přírodovědných a cestopisných přednášek

Datum konání: 13. ledna-17.března  2011, Muzeum Cheb

Cílem přednášek je přiblížit návštěvníkům krajinu, přírodu, kulturu a život v různých oblastech světa. Jako každoročně nepůjde z velké části jen o klasické cestopisy. Našimi přednášejícími budou odborníci z různých přírodovědných disciplín. Přiblíží nám nejen popisovanou část světa jako takovou, ale umožní nám také nahlédnout do problematiky oborů, které studují. Upozorní nás na mnohé zajímavé aspekty života přírody, které nám zůstávají často skryty. Naši hosté návštěvníkům též rádi zodpoví veškeré další odborné otázky a případně doporučí konzultanty z dalších přírodovědných oborů. V letošním roce podruhé zařazujeme přednášku s regionálním tématem z nejzápadnějších Čech (Ing. Jana Korbelová: Bobr evropský v ČR a v západních Čechách).

Sedmý ročník cyklu zahájí 13. ledna 2011 cestovatel a fotograf Topi Pigula přednáškou „Írán na vlastní kůži“

V roce 2002 použil prezident Bush ve svém Projevu o stavu Unie termín „osa zla“. Írán se tak dostal do společenství států, které byly verbálně navlečeny na osu nepřátel.Ne že by jasnýmvýhružkami nesliboval vojenskou akci vůči Izraeli či drobnými politickými naschvály nedával najevo svou nelibost s politikou USA. Ale obyčejný Íránec má na politiku svého prezidenta stejný názor, jako obyčejný Čechoslovák na „kůl v plotě“ Milouše Jakeše. O tom, jak vidí islámský svět ateista a jak bezpečná je země z „osy zla“, bude přednášet Topi Pigula, šéfredaktor magazínu Travelfocus.

O přednášejícím
Cestovatel a fotograf Topi Pigula vystudoval Střední průmyslovou školu Hornickou. Po absolvování základní vojenské služby pracoval jako lesní dělník u Jihočeských státních lesů. Počátkem devadesátých let přichází do nejznámějšího českého střediska ekologické výchovy na Rýchory. Absolvuje pomaturitní studium a na více než deset let se stává „pracovníkem ekologické výchovy“ v Krkonoších a brněnských Lužánkách. V letech 1992 až 2003 byl realizátorem známého vzdělávacího projektu Zvířetice zaměřeného na studenty středních a vysokých škol.V roce 1999 odjíždí na první větší výpravu – stopem okolo Islandu. Celou cestu fotí vypůjčeným fotoaparátem Nikon F50 (o vlastní přišel cestou na Island v Kodani).Po návratu pořádá svoji první fotografickou výstavu v soukromé galerii v Roudnici nad Labem, která následně koluje po celé republice. V letech 2001 až 2007 je reportérem geografického magazínu Koktejl a od roku 2007 je publicistou na volné
noze a zároveň šéfredaktorem magazínu o cestování Travelfocus. Ve spolupráci se serverem hedvabnastezka.cz vede fotografické kursy a příležitostně pracuje jako průvodce pro CK Kudrna. Ve fotografii se specializuje zejména na přírodu a její krásy, ale občas si „odskočí“ zvednou adrenalin na demonstrace a jiné „lidové veselice“.Od roku 1985 publikuje samostatné články včetně fotografií v širokém spektru českých periodik. Je spoluautorem čtyř knih (Krkonošská čítanka, Čítanka z Jesenicka, Bioindikace a biomonitoring, Na cestě 1). Kromě většiny zemí Evropy procestoval např. Mexiko, Libanon, Sýrii, okolí ruského Bajkalu či zlomek indického subkontinentu.

Přednášky se konají vždy ve Valdštejnské obrazárně Muzea Cheb, nám. Krále Jiřího z Poděbrad 493/4 (hlavní budova muzea, vchod z náměstí) – vždy ve čtvrtek od 17:30.

Bližší informace: Jiří Brabec, mail: [email protected]; tel. 739 322 499.

Přednášky se budou konat vždy ve čtvrtek od 17.30 hodin ve Valdštejnské obrazárně Muzea Cheb. Mediálními partnery muzea jsou Český rozhlas Plzeň a Radio Egrensis.

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Kam na dovolenou či výlet

Icon 24.01.2021

Možná právě sedíte a přemýšlíte, kam se vydat na dovolenou nebo na výlet. Nejtěžší však bý...

Celý článek

Cesta Českem je unikátním dálkovým přechodem

Icon 01.02.2021

Jestliže máte rádi turistické výzvy a lákají vás dálkové přechody, určitě kvůli nim nemusí...

Celý článek

Kam na pěší výlet ve středních Čechách

Icon 15.11.2020

Nastalá situace nás svádí trávit co nejvíce času v přírodě. Raný podzim je naštěstí k pěší...

Celý článek

Novinky na Stezce korunami stromů Krkonoše

Icon 29.11.2020

Stezka korunami stromů Krkonoše se svým návštěvníkům otevře bezprostředně po ukončení plat...

Celý článek

Navštivte Schlosshotel v Mariánských Lázní

Icon 28.11.2020

Mariánské Lázně, to jsou nádherné lázeňské parky, romantické kolonády a půvabné pavilony, ...

Celý článek

Masopust v České Skalici bude až 7. února 2021

Icon 01.01.2021

„Hejsa, páni, dobrý den, jaký kumšty umíte?“, tak se zvesela zeptá Pronobus, hlavní postav...

Celý článek