Zoo Plzeň

Zoo Plzeň

Areál v Plzni Lochotíně je výjimečný. 70% zde chovaných druhů zvířat nemá žádná jiná česká, ani slovenská zoo! Leží v blízkosti centra města Plzeň a má parkovou úpravu na 21 hektarech, s vodními plochami, arboretem a skalami. Známý je zdejší chov největšího varana na světě, volné přírodní výběhy šelem a opic, sukulentní skleník. Taky naučná stezka „Vývoj přírody ve čtvrtohorách“ s hektarovým lesním výběhem pro větší skupinu medvědů hnědých.

DinoPark

Reklama

Pravidelné akce jsou logicky zaměřené na děti. Většinou v dubnu probíhá Velikonoční jarmark, červnový Dětský den přinese zábavu a soutěže v Lochotínském amfiteátru, v září se zase dočkají Rozloučení s prázdninami. Své potomky asi ale nejdřív nadchnete DinoParkem. DinoPark je v letní sezóně otevřen denně. V areálu Zoologické a botanické zahrady v Plzni se v současnosti nachází expozice 30 modelů dinosaurů z období Triasu, Jury a Křídy, nechybí ani známý Tyranosaurus rex. Některé z nich tu přímo ozvučili. Apatosaurus byl jako jediný vyráběn na místě, protože je největší, měří totiž 23 m! V DinoParku nechybí ani paleontologické hřiště, kde děti odkrývají kostru dinosaura a 3D kino.

Současná Zoo Plzeň

Dnes se v celé Zoo Plzeň jede podle koncepce vývoje-generelu. Do toho patří přetváření zahrady na „zoogeografický“ biopark. Areál tu pojali jako celky, představující světové oblasti. Díky tomu zanikla řada nemoderních výběhů i expozic a zvířata s rostlinami začala být umísťována rovnoměrně po celém areálu. Přibývají tak vzácná, atraktivní zvířata, teď už téměř 1 100 druhů živočichů v 6 000 exempláři. Vybírány jsou pro ně nejčastěji suché a vodní příkopy (třeba ostrovní chov opic). Zvěřincová Zoo s klecemi tak v Plzni mizí. Objevily se nové expozice, druhy a odchovy, třeba na podzim roku 1997 Plzeň z Indonésie získala pár nejmohutnějších ještěrů světa, varanů komodských.

Historie Zoo Plzeň

K historicky vůbec prvním chovancům v Zoo IRIS v Doudlevcích patřili makakové Šorl a Minda a vydra Buxi. Roku 1936 zde bylo už 70 zvířat. Roku 1961 propukl anthrax, který uspíšil vznik novodobé Zoo Plzeň v říjnu 1963. V Lochotíně se s pouhými 29 druhy začínalo téměř na staveništi. Až do poloviny 90. let tu převažovaly mříže a beton. Existovaly už první výběhy a upravován byl pavilon Z, domov papoušků, opic a plazů, vznikla i stálá AKVA-TERA. V 70. letech vznikly výběhy pro antilopy, skleníky, voliéry malých dravců, „velbloudinec“ a dolní africký výběh, i pavilon šelem. Zoo Plzeň byla známá díky velké kolekci plazů, odchovem ocelota velkého, sovice sněžné a plameňáka chilského, hyeny žíhané nebo kondora krocanovitého, taky vlků hřivnatých, přímorožců šavlorohých a makaků lvích. Roku 1981 se Zoo Plzeň za pomoci Ing. Josefa Vágnera sloučilo se sousední botanickou zahradou.

Opice

Taky opice si díky nové koncepci dnes nemusí lézt na nervy. Místo původních pěti druhů v jediném pavilonu Zoo Plzeň dnes na sedmi různých místech chová přes 20 druhů opice. Žádná z nich už nezná mříže a mnoho příbuzných. Hlavně šimpanzi mají k dispozici výběh v přírodě s trávou, keři a stromy. Současná skupina má již 6 členů a nadále bude vzrůstat. Ostrovní výběhy v obklopení vodou mají taky giboni lar, guerézy angolské, makaci lví nebo lemuři vari a kata.

Šelmy

Velké šelmy už v Zoo Plzeň nemusí pobývat ve společném pavilonu, kde hrozila ponorková nemoc. 800 m2 rozsáhlá expozice nahradila drobné klece. Výběhy mají i lvi berberští, taky známý Vilík, vlastní místa si drží puma a levhart, volný výběh budou mít už brzy tygři ussurijští. Původní pavilon šelem, který pro velké savce byl už nevyhovující roku 2001 díky rozsáhlé rekonstrukci nahradilo africké nokturnárium s poetickým názvem „Tajemný svět africké noci“. Prohlédnout si tam můžete fenky, kaloně, mangusty nebo damany.

Lüftnerka

Pro ty mezi vámi, kteří se z exotické Zoo Plzeň rádi navrátí domů k naší historii je určen místní statek z 19. století. Pro děti může být hodně zajímavá kolekce domácích zvířat, která už často z našeho venkova ani neznají. Pro muže bude zajímavá kolekce 400 exponátů zemědělského náčiní, na které lze rozpoznat velký vývoj techniky.

Plazi

Mezi plazy Zoo Plzeň vás upoutají aligátoři čínští a velké želvy ostruhaté s 300 mláďaty. V neotropické části ale vaše děti budou určitě rády sledovat dovádění nosálů na stromech, nebo nutrií ve vodě. V teráriích se postupně vystřídalo mnoho forem krokodýlů a kajman paraguayský,  chov aligátorů čínských tu trvá přes 40 let. Velké jsou odchovy hadů, jako anakondy velké a žluté, nebo krajty tmavé i kobercové. Žijí tu taky hroznýši z Madagaskaru, psohlavý a Dumerillův.

Populární zvířata

Mezi nejoblíbenější obyvatele Zoo Plzeň patří hejno tučňáků Humboldtových. Ti jsou každý den pro návštěvníky krmeni rybami z rukou ošetřovatelů. Proto si je podle plánu můžete prohlédnout a obdivovat jejich mrštnost, i kluzkost. Exotičtí ptáci, savci a plazi jsou zase k vidění v nejstarším pavilonu plzeňské zoo, který se pro svůj tvar nejmenuje pouze „Tropický pavilon“, ale i pavilon „Z“.

Nové pavilony a expozice

Zoo Plzeň má v plánu hodně staveb. Nastoupená cesta se však jistě líbí nejen zvířatům, která se cítí spokojená a hodně se rozmnožují, ale i dětem, které se mají z čeho těšit. Taky dospělým, kteří si uvědomují, že zvířata potřebují více pohybu. Nový Pavilón hrošíků bude obydlím hrošíků liberijských, gepardů, vlh (všichni budou v Zoo Plzeň chováni poprvé) a pelikánů. Umožní se tak jejich celoroční pozorování. Stáj velbloudů bude připomínat mongolskou jurtu. Pavilon pro indické nosorožce bude třetím dílem komplexu budov určených i žirafám, zebrám a antilopám. Kromě velkých zvířat a pavilonů přinese tato etapa i prasata bradavičnatá, makaky lví, pandy červené, jeřáby a další.

Botanická zahrada v Plzni

V roce 1981 se zahrada se sousední Zoo spojila v jeden celek. Už se stavbou skleníku pro sbírky sukulentů jižní Afriky, Madagaskaru a Kanárských ostrovů vznikla myšlenka uspořádat společné zoologicko-botanické expozice. V září roku 1993 byl sukuletní skleník otevřen a vy tak můžete vidět nový systém v uspořádání sbírek, co se liší od těch, které se v botanických zahradách užívaly dříve. Pěstují se rostlinná společenství, představující typické biotopy různých částí světa. Převažují expozice z Evropy i Asie Severní Ameriky, tedy míst s klimatickými podmínkami jako v Plzni. Etiopskou oblast představují sukulenty jediného expozičního skleníku. Zbývající oblasti jsou po botanické stránce zastoupeny už méně. Na území zahrady je dnes  pěstováno celkem přes 10 000 druhů rostlin, z toho 4 000 druhů ve sklenících se specializací na ostrovní flóru Madagaskaru, Taiwanu, Nového Zélandu a Mikronésie.

Japonská zahrada

Tato zahrada se v Zoo Plzeň zrealizovala v květnu 2004. Týmu specialistů se podařilo vytvořit meditační místo, jedinečné v celé Evropě. Nejlépe se k ní dostanete přes DinoPark. Kamenná japonská zahrada Šowa-en a se ale od roku 2005 spíš postupně mění v zahradu asijskou.
Můžete tu najít celou řadu okrasných druhů asijských rostlin, i velmi vzácné a ohrožené druhy dřevin. Tady si taky můžete oddychnout po pobytu na dětských atrakcích mezi dinosaury. V klidu se uvolníte a třeba si zacvičíte jógu.

AKVA-TERA

Po prohlídce Zoo si můžete s dětmi zajít do oddělení mezi pavouky, hady a rybičky. Je to svět v centru Plzně, kde v nádržích poznáte dobře bezobratlé živočichy, ryby, obojživelníky a plazy. Prostě ráj akvaristů a teraristů, kam přijíždějí celé školní výpravy. I zdejší expozice jsou vytvářeny tak, aby modelovaly skutečný biotop. Tak zde najdete prales, poušť, mangrove, i korálové moře. V prostředí komplexu mají zvířata dostatek klidu pro množení. Z přebytku odchovů si můžete i něco malého zakoupit. Druhová skladba a počet podléhají změnám, ale sklípkani sami jistě nezůstanou. Potěšit se taky můžete ukázkami jejich krmení.

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama