ZOO Ostrava

Chcete, aby vaše děti měli zážitek a přitom se poučily? Vydejte se do ZOO Ostrava. Můžete se tu zúčastnit komentovaného krmení vybraných druhů zvířat jako slonů, medvědů, šimpanzů nebo žiraf, při kterém zjistíte ještě víc zajímavostí. ZOO Ostrava je zaměřena hlavně na chov ohrožených druhů zvířat. Nejvzácnějším chovancem je pár lemurů černých-Sclaterových, které u nás chová jako jediná.

Reklama

ZOO Ostrava byla založena v roce 1951 a rozkládá se na ploše 100 hektarů lesoparku s rybníky. V posledních letech zažívá výraznou proměnu a tak zde můžete najít hodně nových expozic, třeba Malou Amazonii, která prezentuje některá zvířata jihoamerického pralesa, expozice pro pandy červené a jeřáby, i voliéry ptáků Tibetu a Číny. Uvidíte travnaté výběhy pro jeleny i africké kopytníky, výběh lvů nebo přírodní výběh šimpanzů. Od roku 2005 se cíleně odbahňují rybníky a přidala se čistička odpadních vod, takže provoz je více ekologický, což je pro Ostravu důležité.

Botanické stezky

Zaměření ZOO Ostrava podporují i botanické stezky. Otevřou vám předtím nepřístupné oblasti. Šest kilometrů nových cest spojuje zoologické expozice se zachovalou krajinou. Nabízí i řadu vzdělávacích prostorů pro velké i malé, jako je Ptačí louka, Sluneční louka, Hřiště u slona či Altán. Cesta vody vede podél vodních ploch, takže budete v kontaktu s mokřady podél potoků, lesních tůní a rybníků. Cestu lesa tvoří soustava pěšin, které dominují vysoké buky a odpočinkové místo s vyhlídkou. Cesta stínů je náročná. Budete se pohybovat po dřevěných chodnících z nahrubo opracovaných kmenů a po můstcích na svazích. To vám ale přinese pořádný pohyb!

Historie

Pro veřejnost byla ZOO Ostrava 1. května 1960 otevřena rozestavěná. V 60. a 70. letech byl postaven unikátní volný výběh šimpanzů, tři nové rybníky, expozice ussurijských tygrů a kodiaků, taky Dětská ZOO, pavilon hrochů a ostrovní expozice gibonů. V roce 1973 se skončila generální oprava medvědince. V 80. letech se zprovoznily pavilony malých šelem, žiraf a vodních ptáků. Začátkem devadesátých let už zahrada zaostávala po stránce techniky a vybavenosti, proto se zde museli snažit více. Do provozu tak přišly voliéry dravců, v roce 1998 expozice rysů a pavilonek pro papoušky a lvi se dočkali velkého výběhu. V roce 2002 přišel na řadu prostorný výběh velbloudů a řada malých výběhů pro kopytníky se postupně spojila ve dva rozsáhlé výběhy lam. Největší investici v historii přineslo dokončení pavilonu slonů v listopadu 2004. Některé z pavilónů a expozic si představíme podrobně.

Dětská ZOO

Prošla výraznou proměnou, takže je přístupná i handicapovaným a maminkám s kočárky. Proto sem můžete zajít i s těmi nejmenšími dětmi. Kozy a ovce kamerunské je příjemné si ve výběhu pohladit a nakrmit vhodnými granulemi. Tak nejsou překrmovány a vyhnou se špatné stravě. Najdete tu i stádo valašek, původního plemene ovcí domácích na Vsetínsku.

Ostrovy primátů

Smíšená skupina proslavených lemurů kata a červenobřichých, i vzácného lemura černého obývá v teplých měsících ostrovy u hráze. Na přírodním ostrůvku uvidíte i velkou skupinu poloopic z Madagaskaru, lemurů vari, s poddruhy černobílým a černočerveným. Jsou typičtí svým výrazným křikem. Asi i proto, že tlupu v ZOO Ostrava tvoří jenom samci, kteří slouží jako genetická rezerva, tedy skupina nedočkavých ženichů pro samice v další zoologických zahradách.

Pavilon primátů

Kromě lemurů je v pavilónu i mnoho dalších opic, třeba kriticky ohrožený makak lví a hulman posvátný. ZOO Ostrava s nimi má mezinárodní chovatelské úspěchy. Nejpestřeji zbarvený obyvatel pavilonu je mandrila, pak jsou zde i kočkodan Dianin a naši příbuzní, šimpanzi. Ti viditelně dobře zvládají pracovat s nástroji. Proto jim tady připravují spoustu aktivit, které můžete obdivovat. Svou zručnost totiž používají pro hledání potravy. V teplé části roku se tunelem pod návštěvnickou cestou dostanou z pavilonu do venkovního, kruhového výběhu šimpanzů. Tam jim ošetřovatelé do modelu termitiště dávají ovocnou přesnídávku, jogurt s medem nebo tvaroh s marmeládou a šimpanzi k obecnému veselí dobroty dobývají pomocí klacíků.

Pavilon hrochů a nosorožců

Hrochům tu dvakrát týdně čistí bazén, ti ho ale stihnou zase hned zaneřádit. Pro vaše děti se proto dobrým příkladem nestanou. Hroch obojživelný ve vodě denně stráví až 18 hodin a vylézá pouze po setmění, za potravou. Sežere prakticky cokoliv. ZOO Ostrava je dokonce od roku 2006 pověřena sestavováním jeho Evropské plemenné knihy. Nosorožec tuponosý jižní tu pro úspěšný odchov má větší skupinu a vyhovující výběh. V pavilonu bylo otevřeno i mořské akvárium, kde jsou k vidění obyvatelé korálových útesů. Kromě nich uvidíte i krokodýla bahenní a krajtu mřížkovanou, škrtiče, který dorůstá i přes 10m a je tak největším hadem na světě.

Expozice rysů

Rys byl v ZOO Ostrava erbovním zvířetem. V minulosti se totiž zahrada hodně podílela na opětné vysazování karpatského poddruhu rysa ostrovida zpět do přírody. Díky práci ochranářů a znalců je možné ho dnes potkat i v Beskydech, ale taky v zahradě. Tlapky jeho souseda, rysa kanadského zase rozkládají váhu a slouží jako sněžnice, takže se neboří do hlubokého sněhu. Karakal býval zase určen k lovu.

Pavilon zvířat Přední Indie

Tady je trochu drsno, některým se tu ale právě proto líbí. Zaujmout vás může levhart cejlonský. Kromě šelem tu najdete i dravé ptáky, supa mrchožravého a orla stepního, i vtipné druhy hlodavců. Ratufa černosrstá patří k největším veverkám světa a dikobraz srstnatonosý má oblíbené bodliny. Binturong, méně známá cibetkovitá šelma bývá aktivní v noci, takže ho ani neuvidíte. V ZOO Ostrava ale kupodivu rád mlsá banány.

Medvědí výběhy

U hnědých huňáčů se pobavíte. Můžete totiž pozorovat, jak se ošetřovatelé snaží medvědům zpestřovat život a povzbuzují je k činnorodosti. Oříšky a další mlsy jim ukrývají třeba do PET láhví, komůrek v kmenech nebo je zamražují do kostek ledu. Medvěd ušatý  vás taky skoro určitě nesežere, i v přírodě totiž pojídá jenom výhonky, kořínky, žaludy a ořechy. Kromě něj uvidíte i medvěda syrského a skupinu roztomilých medvídkovitých šelem, nosálů červených.

Pavilon slonů

V moderní stavbě ZOO Ostrava, otevřené v listopadu 2004 chovají čtyři slony indické, samici Suseelu, Johti a Vishesh a samce Calvina. Původní pavilon slonů dnes obývají nosorožci, pochází totiž z roku 1962 a byl už zcela nevyhovující. Ten současný vyhovuje nárokům na moderní chov a součástí je dokonce samostatná část pro sloního samce, který si může odpočinout od svého harému. Součástí se stala i expozice indické džungle.

Jihoamerická zvířata

Do horního výběhu můžete vstoupit přímo a zdejší obyvatele pozorovat bez překážek. Lamy tak poznáte jako bezhrbé velbloudy, jako lamu krotkou. Stromy v jejím výběhu jsou i ložnicí asijského páva korunkatého. Tento pták se ale v ZOO Ostrava přes den pohybuje naprosto volně. Spolu s lamou alpakou lze v rozšířeném výběhu taky vidět nandu pampové a během teplého období i skupinku veselých morčat domácích.

Draví ptáci

ZOO Ostrava se taky zapojila do úspěšného programu nového vysazení orlosupů bradatých zpět do Alp. Vedle nich jsou tady celoročních obyvatelé jako sup hnědý a orel mořský, kondor andský má rozpětí křídel až 3,2 metru. V průběhu letních měsíců přibývá sup kapucín nebo husice modrokřídlá. Kondory havranovité byste asi mohli nakrmit čímkoliv, kdyby vám to tady dovolili. Pro potravu totiž zalétají k lidským obydlím a na skládky.

Ptáci Tibetu a Číny

Expozici tvoří pět voliér a první, i poslední jsou volně průchozí. To vám umožní nerušený výhled na chovaná zvířata. Najdete tu třeba kavče červenozobé, bažanta Humeové, hrdličku čínskou, čírky dvouskvrné nebo kura bambusového. Mezi rododendrony, kosatci, azalkami a bambusovými porosty budete pomyslně sestupovat z nejvyšších nadmořských výšek 5000 metrů z Himalájí směrem dolů. Při aranžování byly předlohou skutečné biotopy a ptáky tak lze pozorovat v přirozené vegetaci. 1. voliéra se jmenuje „Himaláje“, 2. voliéra „Náhorní plošiny Tibetu“, 3. voliéra „Bambusové porosty Sečuanu“, ve 4. „Voliéře Junnan“ vstoupíte do smíšeného lesa a v 5. voliéře s názvem „Nížiny východní Číny“ dojdete až k moři. Nebo do ostravsko-karvinských dolů?

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama