Zoo Liberec

Víte, která zoo je u nás nejstarší? Právě ta liberecká! Nyní funguje nejméně už přes 100 let. Světoznámá je především odchovem krásných bílých tygrů, po kterých je pojmenován i zdejší hokejový klub. Daří se tu ale i dalšímu množství zvířat, mezi úspěchy patří odchování oslů somálských, orlů kamčatských, samečka takina zlatého nebo krokodýla čelnatého.

Reklama

Od roku 2006 se součástí zahrady stala i dvě zařízení, která jsou zaměřená hlavně na děti. Městské středisko ekologické výchovy Divizna a Centrum pro zvířata v nouzi Archa, kde je stanice pro naše živočichy s handicapem, o která se lze částečně starat. V celé republice jde o zajímavý unikát, který se určitě bude rozvíjet. Samotná ZOO Liberec v současnosti chová dalších 170 druhů zvířat v celkovém počtu téměř 1000 kusů.

Historie Zoo Liberec

Zookoutek v Lidových sadech vznikl už roku 1904. Z malého zvěřince se v roce 1919 stala Zoo Liberec, která byla úspěšná díky zakladateli Erichu Sluwovi. Po válce ale všichni Němci museli odejít pryč a situace se zlepšila až za ředitele Jiřího Badalce. Zoo Liberec získal řadu významných živočichů a zahrada se tak stala chovným zařízením pro vzácná zvířata. Vyrostla tu řada expozic a pavilónů, které stojí dodnes, jako expozice paviánů z roku 1963 nebo sloninec z roku 1972. Roku 1962 se dokončil pavilon pro paviány, 1966 pro šimpanze, 1970 bazén pro lachtany a 1975 pavilón slonů. Za ředitele Josefa Janečka zřídili roku 1982 objekt pro tučňáky a v roce 1984 pro dravé ptáky. Roku 1987 se dokončil moderní pavilon pro nosorožce a žirafy a začal i chov sněžných levhartů. V roce 1993 tady už pečovali o 1300 zvířat! O rok později se pavilon šelem rozšířil pro párek bílých tygrů, zapůjčených ze švédské Eskilstuny, který už v zahradě zůstal natrvalo. V roce 2000 otevřeli pavilon tropů a v listopadu 2004 nový bazén pro lachtany. Současný ředitel David Nejedlo zaměření Zoo Liberectrochu změnil. Takže není jen množitelem vzácných druhů zvířat a genetickou bankou, ale otevřela se i širšímu pojetí vzdělávání veřejnosti. Všude se taky snaží o bezbariérovost. Kromě pavilónů, které si představíme, je tu i několik výběhů vyšších savců.

Pavilon žiraf

Tento chovný pavilon má speciálním interkativní uspořádání. Tak máte možnost se podívat zvědavým zvířatům do očí, ale žirafy mohou taky se zájmem pozorovat návštěvníky. Vnitřek je uspořádán tak, že návštěvník může sledovat třeba i porod mláděte a není přitom nutné rušit matku. Odchov žiraf Rothschildových se v Zoo Liberec zahájil v říjnu roku 1985. Sestavení čtyřčlenné skupiny mladých zvířat vzniklo v krátké době, takže pro chov s perspektivou postavili moderní pavilon a první sameček se zde narodil už na konci prázdnin roku 1987. Asi aby se žirafy necítily osamocené s nimi pavilon obývají od roku 2006 i zebry bezhřívé, které budete obdivovat taky.

Pavilon slonů

Pavilon pro chov slonů je v Zoo Liberec vlastně vůbec nejstarším objektem, takže se už brzy čeká na modernější stavbu. Původně v něm bydlel i indický druh nosorožce a pár afrických nosorožců tuponosých. Během let ale došlo k postupným rekonstrukcím vnitřních prostor, i venkovního výběhu a tak zde slonům umožnili dostatečně volný pohyb. Kromě dvou slonic indických Rání a Gaurí dnes pavilon obývají i pekari páskovaní. Přes zimu zde uvidíte i želvy nádherné.

Soví stezka a přilehlé voliéry

Stavba Soví stezky se v Zoo Liberec otevřela během prázdnin roku 2004. Podmínky pro chovaná zvířata se po úpravě zkvalitnily a mysleli tu i na terén pro handicapované návštěvníky a maminky s kočárkem. Podél komunikace se vybudovaly samostatné voliéry pro dravé ptáky, velké a malé sovy i bažantnice. Voliéry v sezóně obsazují takové druhy jako káně lesní, sokol stěhovavý, čimango falklandský, raroh lagar a velký. Dále tu mají i další dost exotické ptáky, volavku rusohlavou, satyra obecného a Temminckova, ibise posvátného a hagedaše, i kvakoše nočního.

Pavilon plameňáků

Plameňáků si tu hodně považují a proto pro ně vybudovali luxusní prostředí. To byste si užili i vy. Koncem roku 2003 otevřeli nový pavilon s venkovními výběhy s vodním příkopem. Uvnitř na ně navazují suché a elektricky vytápěné podlahy, které se doplnily vodním brouzdalištěm ve tvaru mezikruží. Zimoviště má půdorys dvanáctiúhelníku, který zastřešuje prosklená kopule z čirého dvojskla, a to vám umoží zálibný pohled dovnitř a plameňáky proto můžete vidět během celého roku. V současnosti chová Zoo Liberec už jen 2 druhy, plameňáky růžové a kubánské v celkovém počtu asi 30 kusů.

Pavilon opic

Nejspíš se budete divit, kolik vás tu obklopí lidoopů. Není to náhoda, pavilon se stal domovem největší chovné skupiny šimpanzů v naší republice. Roku 1995 tady postavili nový pavilon, protože staré prostory se staly časem pro chov nevyhovující. Vnitřní části pavilonu jsou tak dnes úplně prosklené, takže můžete zvířata vidět i v zimě a za špatného počasí, kdy celý den tráví opice v ubikacích. V pavilonu opic kromě mnoha šimpanzů najdete i gibona bělolícího, makaka lvího, kočkodana zeleného a tamarína pinčího.

Tropický pavilon

Až sem vstoupíte, budete si připadat jako v džungli. Vnitřní prostory pavilonu exotického ptactva, otevřeného roku 2000 totiž zaplňuje typická pralesní vegetace s vodou, liánami a horkým prostředím. Exotičtí ptáci a další obyvatelé tak konečně mají celkový vjem přirozeného prostředí a velké místo pro život. Domov zde našlo hodně typických zástupců obyvatel pralesů Afriky, Latinské Ameriky, Indomalajsie a Austrálie. Nadšení ornitologové tu naleznou druhy jako ara hyacintový i ararauna, holub nikobarský, hroznýšovec kubánský, kakadu molucký a arový, sojka kápovitá. Ostatní taky ale kapra obecného – nishikigoi a teraristé krajtu timorskou, krokodýla čelnatého, varana mangrovového, agamu, snovače ohnivého a černavýka i mnohé další.

Pavilon šelem

Tady najdeme nejslavnější zvířata Zoo Liberec a proto zde můžete očekávat nával nejen spousty dětí. Pavilon byl o zařízení pro chov páru bílých tygrů rozšířeno roku 1994 a dodnes je na té nejlepší úrovni na světě. Pro Liberec jde vlastně o moderní symbol dravého města. Proto se tygři mají hodně dobře a o sponzory tak není nouze. Kromě nich jsou zde další zástupci ušlechtilých šelem, které každého fascinují, jako je pán zvířat lev, ale i malé druhy jako leguán zelený, tamarín pinčí a nestor kea.

Expozice tučňáků

Tato expozice z roku 1982 vám nabídne blízký pohled na roztomilá zvířata ve vodě, ale i na souši. Nízké sklo umožní i dětem zvídavá zvířata sledovat při jejich vodních hrátkách do nejmenšího detailu. Tučňáci Humboldtovi jsou hodně oblíbení, jejich chov je však zároveň náročný, protože jde o zvířátka dost složitá. Tučňáci jsou totiž značně choulostiví na hygienu a jejich náchylnost hlavně k plísňovým chorobám proto přinášívá jejich onemocnění. Udržování jejich zdraví místní chovatele hodně poučilo pro jiná zvířátka. V Zoo Liberec se tak v posledních letech naštěstí podařilo odchovat velmi ceněná mláďata, která jsou už na velkou parádu u dětí zvyklá.

Expozice dravých ptáků

Voliérami s ptáky to vlastně kdysi v Liberci začalo. Ornitologická zařízení v Zoo Liberec měla historicky různé podoby. Specializací zahrady se nakonec staly v přírodě ohrožené druhy a výstavbou speciálních voliér se zapojila do mezinárodního programu „Chov dravých ptáků“. Ty v polovině 80. let představovaly nejmodernější chovné zařízení v Evropě. Svědčí o tom i dnešní, úspěšné odchovy orlosupa bradatého nebo orla bělohlavého. Naleznete tady taky orla skalního, východního, mořského, volavého, jestřábího, taky orly královského i nejmenšího, k nim i orlosupa bradatého, luňáka červeného a káně lesní.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama