ZOO Dvůr Králové nad Labem

ZOO Dvůr Králové nad Labem

Když se řekne ZOO ve Dvoře Králové, ihned se nám vybaví safari. Africká zvířata jako antilopy a zebry zde žijí v prostředí dost blízkém přirozeným životním podmínkám. Tato zoologická zahrada je taky největší v počtu držených zvířat. A to dokáže lákat! Vaše děti tu tak potěší projížďka safaribusem, jízdy na ponících, ale třeba i Svět dinosaurů.
Jednou z výhod pro rodiny je, že sem můžete přijet na neplacené parkoviště u vchodu do ZOO. Po výstupu vás jako první zaujme galerie Zdeňka Buriana ve správní budově. Tento výtvarník zde má celou sbírku „Pravěk očima Zdeňka Buriana“, což je 82 obrazů s antropologickou a paleontologickou tématikou. Pak už se však musíte vydat za zvířaty.

Expozice

Reklama

Na expozicích bude pro děti nejdůležitější, že si zvířata mohou přímo osahat. Nejdůležitější ze všeho je v ZOO Dvůr Králové určitě největší kolekce afrických zvířat v Evropě vůbec. Můžete se tu tedy procházet mezi tolika druhy zvířat, která jinde neuvidíte. Aby se sbírka živočichů neustále obnovovala, existuje tu unikátní genobanka, díky které sem na spáření míří spousta jiných druhů z celé Evropy. V poslední době právě česká média nejvíc zaujala cesta bílých nosorožců ze Dvora Králové do horké africké savany. To je asi taky jeden z místních experimentů.
Důležitou expozicí v ZOO Dvůr Králové jsou taky prostory, připomínající různé přírodní biotopy. Budou znít jako z pohádky a proto si je děti určitě užijí. Takže se spolu můžete dostat do lesu tygrů, kde žije populace tygra sibiřského. Africe a horku blíž je zase savana gepardů, kde přebývá toto nejrychlejší zvíře na světě. Trochu o něčem jiném se ukazuje tropická řeka a tropický les, které zase přinese jiné klimatické pásmo, rostliny a zvířata.
Pavilony zase můžou přitáhnout jinou pozornost. Ty s názvy Ptačí svět a Vodní světy si získají ty, které zajímá ornitologie, nebo se jim líbí ptačí štěbetání, nebo zase zvířata, která žijí ve vodě a to jim přidává na nebezpečnosti. Pavilony šelem zase okupují vládci přírody, kteří pobíhají i venku na safari. V pavilonu lidoopů jsou umístěny malé druhy primátů, ale i celkem 10 druhů opic. Pavilon slonů a nočních zvířat vám nabídne to, co očekáváte od tajemného Orientu. Speciální pavilon pro hrošíky liberijské vám představí živočišný druh, který sice vypadá vesele a roztomile, přitom však v Africe pravidelně zabíjí mnoho lidí. Taky se jim vyhněte při pojídání, protože mají zálibu v rozvíření svých exkrementů do okolí, jak jsem to zažil já.

Historie

Historie ZOO je složitější a mnohem kratší, než se zdá. Vznikla na území parku s kopií renesančního zámku u Vídně, který si nechal postavit místní továrník Richard Neumann. V roce 1945 v zámečku založili městské Vlastivědné muzeum, jehož součástí byly klece se zvířaty a ty se právě staly základem budoucí Zoologické zahrady Dvůr Králové. Ta byla otevřena v květnu 1946 na ploše pouze 6,5 hektarů. Ař v roce roce 1951 ústředí KSČ schválilo oficiální název Východočeská zoologická zahrada. Plocha ZOO se postupně zvětšovala, ale zatím se nelišila od ostatních zahrad v ČSSR. Nejdůležitějším ředitelem se v letech 1965 – 83 stal legendární Ing. Josef Vágner, který všemi svými silami a přemlouváním prosadil specializaci místní ZOO na africkou zvířenu. Když v afrických savanách spolu s pomocníky chytal do lasa přímorožce, nebo žirafy, tak se už aktivně začal zabývat myšlenkou na vytvoření safari. Pro návštěvníky bylo ale neustále budované místo pro Afriku pod Krkonošemi otevřeno až po experimentech v roce 1989.

Interaktivní ZOO

V ZOO Dvůr Králové se snaží působit ve spojení s návštěvníky. Proto zde nabízejí řadu speciálních zážitkových programů. Chtějí tak vytvořit interaktivní ZOO jako v jiných zoologických zahradách v ČR. Díky nim se můžete s rodinou ke zvířatům dostat tak blízko, že budete moci slona nebo žirafu skoro poplácat po zadku. Tak se na celý den i s odvážnými dětmi můžete vžít do postavy ošetřovatele a na zázemí zoologické zahrady se tak podíváte ze strany zvířat, pro které je určena.

Offroad safari

Největší zážitek v ZOO Dvůr Králové je určitě ten, který se budoval po desítky let. A to je Offroad safari, na které tak dlouho pracoval ředitel Zoologické zahrady Vágner. Offroad safari ale z logických důvodů jezdí pouze v letní sezóně do května do září. Odjezd bývá v šest a sedm hodin večer od hlavního vchodu. Cesta trvá necelou hodinu času a zúčastnit se jí spolu s vámi může až 12 osob. Jízda terénním safarivozem vám i vašim dětem umožní v doprovodu zkušeného průvodce jezdit přímo mezi volně běhajícími zvířaty na travnatých pláních. Uvidíte přitom stáda tak typických afrických zvířat, jako antilop, zeber, žiraf a pakoňů, ale i divoké šelmy, jako lvy a gepardy. To vše bude vypadat jako v africké savaně, takže podvečer prožijete mezi stády v atmosféře jako z národního parku Serengeti. Tak můžete být spolu s dětmi celí bez sebe, až budete mít na dotek pakoně nebo zebry, kterých se tolik bát nemusíte, ale i šelmy, před kterými je vhodné mít respekt. Pokud se v létě vydáte v ZOO Dvůr Králové na Večerní safari, budete v obklopení africkými zvířaty stejně. Safaribusy vás pak odvezou v pravidelných intervalech od 19.30 do 21.30 hodin od večerního vchodu. Po celé letní prázdniny každý den, v červnu a září jen v pátek pátek a sobotu.

Ošetřovatelem v ZOO

Dětských přání je mnoho. Jedno z nich určitě je být ošetřovatelem v Zoologické zahradě. Nejdřív se to může zdát nereálné, ale i taková příležitost se tu může objevit. A když se děti bojí, stačí je svěřit zkušenému pracovníkovi, který jim dovolí si uvědomit, že zvířátka jsou většinou hodná. Je tedy možné poplácat žirafu, hadicí umýt hrozivě vypadajícího krokodýla, chápavému lemurovi zase podat ruku, nebo z uctivé vzdálenosti, ale přesto nakrmit šelmy. Děti tak získají pocit, že se zbavují strachu a mají kontakt s přírodou. Je dokázáno, že to v dětech uvolňuje stres a zábrany, což jim dodá sebevědomí.

ZOO zadními vrátky

Podobný program platí i pro dospělé. Zvířatům tak můžete být na dosah ruky a ukázat, co všechno dovedete, aniž byste si to předtím mysleli. Krmení slona v ZOO Dvůr Králové se vám určitě zalíbí stejně jako poznat mořské akvárium se všemi živočichy. Zadní vrátka jsou tak dobrá pro poznání skutečného života. když se na procházku vydáte s průvodcem, odhalí vám místa, kam normální návštěvníci nesmí. Dozvíte se tak plno zajímavostí ze života zvířat, každodenního chodu zoo i zajímavé příhody, které nejsou určeny uším normálních návštěvníků. Pokud vaše děti budou něco chtít, mohou jednou zavalit slovy svých žádostí někoho jiného, než vás.

Hodina zahradnictví

Říká se Zoologická zahrada Dvůr Králové, což jasně znamená, že v ní musí být rostliny. Než tedy předejdete v rámci zážitkových programů k divokým zviřatům, může vás čekat Hodina zahradnictví. Děti se během ní aspoň naučí něco zajímavého, na co nejsou na vaší zahrádce zvyklí. Aspoň vás pak budou víc obdivovat a začnou si víc vážit přírody, která je obklopuje. Kurz se ale dá doporučit i dětem, které se zvířat bojí, ale přitom chtějí dokázat, že taky něco zvládnou.

Svatba v ZOO

Dívky se skoro vždy chtějí vdávat v bílém, jako princezny. Zmatení ženiši si ale raději zvolí únik a to může být svatba v ZOO Dvůr Králové. Vykročení do života mezi zvířaty bude zážitkem. Svatba vedle terária, nebo kousek od krků žiraf vypadá opravdu originálně, i když se ne všem příbuzným musí líbit. Svatební den si spolu s hosty zpestří páry i dalším zážitkovými programy. Ostatní se přitom můžou pobavit. Vaše tchýně si určitě přítomnost velkých zvířat bude pochvalovat.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama