Zámek Lednice

Zámek Lednice paradoxně objevíte v nejteplejším místě České republiky. Na hranicích s Rakouskem tak leží celý Lednicko-valtický areál, který od roku 1996 patří mezi kulturní památky UNESCO. Pokud milujete přírodu a romantiku, a výlety je to místo pro vás. Park se zámkem vypadá přesně jako v Anglii a zahrady hodně francouzsky, proto je oblíbený napříč celé Evropy.

Reklama

Nádherné stavby, vystavěné jako pro zamilované na líbánkách vznikaly v okolí zámku Lednice od konce 18. do poloviny 19. století. Zámecký rybník zabírá plochu 24 hektarů a má 15 ostrůvků a dostanete se tam pěšky, v kočáře, ale taky na lodičkách. Po vodních cestách pluje 6 lodí s kapacitou až 22 osob. Nalodit se můžete ve 4 přístavištích. Kočár Vás odveze hlavně od zámku k Minaretu. Když Vám ale trasa nebude vyhovovat, můžete si ho pronajmout na jinou cestu. Od zámku na jih už nic nejezdí. Pokud si nechcete nechat ujít krásné stavby, do velkého areálu nejlépe využijete kolo.

Historie zámku Lednice

Panství bylo od roku 1249 do znárodnění roku 1945 v držení Lichtenštejnů. Největším budovatelem zámku Lednice se v 17. století stal Karel Eusebius, který celý život věnoval velké lednicko-valtického areálu. Na svůj barokní dvůr pozval řemeslné mistry, kašnáře, architekty i umělce a nešetřil penězi. Syn Jan Adam v tom pokračoval a dnes se díky němu dochovala jízdárna a stáje. Klasicistní přestavba probíhala do roku 1772. Pak se měnil zámecký park s mnoha romantickými objekty, které známe i v současnosti. Dalším stavební úpravy zámku provedl architekt Josef Kronhäusel, který zahradní křídlo zámku přestavěl empírově a přidal i skleník s tropickou vegetací. Do roku 1858 skončila přestavba zámku ve slohu anglické novogotiky podle plánů Vídeňana Jiřího Wingelmüllera a Jana Heidricha, kteří celému komplexu dali konečný tvar. To všechno můžete vidět na prohlídkových trasách v zámku Lednice, které jsou obecně přístupné i dnes.

Lednice – Zámecký skleník 

Lichtenštejnům lužní příroda okolo nestačila a chtěli se ukázat, jak jsou světoví. Nechali si proto postavit skoro 100 m dlouhý a 13 m široký skleník. V něm se začaly pěstovat subtropické a tropické rostliny, převážně z oblasti Jižní Ameriky. Můžete je vidět i v současnosti, protože před ním končí prohlídková trasa zámku. V jezírka tak můžete s dětmi obdivovat i zlaté rybky, které vám třeba splní přání.

Grotta

Umělá jeskyně byla podzemí Lednice vytvořena už v 17. století. Aby na vás zapůsobila co nejskutečněji, už kdysi jí nechali knížepánové vybavit  umělými krápníky na ploše celých 90 m2. 

Akvadukt a romantická jeskyně

Toto místo je hlavně pro ty, co se sem vydají na pěší túru. Cestou přes rybník zámku Lednice uvidíte na Grottovém ostrově zajímavé stavby. Snaží se vypadat, jakoby tu byly odjakživa. Akvadukt dokonce dříve sloužil jako vodopád, ten by ale dnes byl složitý na provoz a proto si ho neužijete. Sousední jeskyně, sestavená z velkých kamenů měla místu přidat trochu na tajemství, ale líbí se hlavně zamilovaným, kteří tu můžou na chvíli mít potřebné soukromí.

Minaret

Toto je opravdová exotika. Minaret bývá věž, ze které muezzinové svolávají muslimské věřící k modlitbě, objevíte ho však i v parku zámku Lednice. Když překonáte 302 schodů, dostanete se do výšky necelých 60 metrů. Místní pověst říká, že byl postaven naschvál vůči poddaným, kteří se neshodli na správném místě pro kostel. Kníže Alois Josef I. z Lichtenštejna se naštval a nechal postavit mešitu s minaretem. Protože rycniční podloží není stabilní, asi proto uvidíte jen tuto součást budovy. Pro dnešní Evropu už obvyklou stavbu v maurském stylu  vybudoval architekt Josef Hardmuth už na přelomu 18. a 19. století. Sály Minaretu pro šlechtickou rodinu fungovaly jako depozitář sbírky orientálních předmětů, kam se ale vy podívat nemůžete. Z nejvyšší galerie se za jasného počasí přesto můžete těšit ze skvělé vyhlídky do okolní rovinaté krajiny. V létě někdy uvidíte i věž Svatoštěpánského dómu v rakouské Vídni!

Obelisk

Příroda určitě stojí za procházku, ale při ní zůstanete v kulturní krajině. Uprostřed lesa za Minaretem tak můžete být trochu zaskočeni. Stojí tu totiž Obelisk – 23 metrů vysoký symbol mírové smlouvy mezi Francií a Rakouskem, která byla domluvená mezi Napoleonem a císařem Františkem na začátku 19. století.

Janův hrad ( Janohrad )

Centrální bod pro cestu na sever od zámku Lednice je trochu netypický. Lichtenštejnové na svém panství totiž neměli žádné ruiny starého hradu. Proto si je od stavitele Hardmutha nechali postavit. Romantický park má proto více tajemnou atmosféru, která zapůsobí na všechny generace. Ale když vejdete dovnitř, budete hodně překvapení. Z venku sice uvidíte zříceninu, zevnitř se ale jedná o plně funkční a krásný lovecký zámeček. Terasa této jednopatrové budovy umožňovala vidět napínavé štvanice. Pánové zámku Lednice zde od počátku 19. století často hodovali po divokých honech v lesích, bohatých na vysokou a ukazovali hostům svou moc a postavení. Proto se tu skrýval i prostor k ustájení koní, na přípravu jídla z ulovených zvířat, ale i pro zkaženou zábavu šlechty. Projít si můžete oba prohlídkové okruhy, které názorně ukážou, jak se hrdinní pánové bavili nad svým úlovkem a dámy si při tanci užívali luxusních šatů. Mimo hony Janohrad obýval knížecí hajný.

Nový dvůr

Pokud milujete koně, není co řešit. Právě tady je můžete obdivovat, nebo se domluvit na projížďce pro sebe, nebo vaše děti. Areál vás zaujme i z jiného pohledu. Empírová podoba je dílem z počátku 19. století. Hospodářská stavba předtím poskytovala luxus hlavně pro tady chovaná a vzácná plemena ovcí a krav. Lichtenštejnové na nich skutečně nešetřili, protože venkovské šlechtice vždy živilo zemědělství. Tato reprezentace se jim líbila. Dvůr kdysi sloužil jako sýpka a jeho součástí dokonce byly i byty zaměstnanců ze zámku, i podzámčí.

Tři Grácie

Stavba ve slohu antiky stojí u Prostředního rybníka. Jedná se o sousoší tří řeckých krásek Athény, Afrodity a Artemis, patronek moudrosti, spravedlnosti, umění, ochrany, lásky, krásy. Bohyně původně měly své místo v parku, v roce 1825 je však přesídlily a umně obestavěly půlkruhovou kolonádou. Mezi dvanácti iónskými sloupy ve výklencích můžete obdiovat i sochy, symbolizující různé vědy a umění. Při romantickém pohledu přes vodní plochu uvidíte i Rybniční zámeček.

Hraniční zámek

Pseudorenesanční zámeček postavili mezi rybníky, aby Lichtenštejnům poskytl jedinečný výhled na lesknoucí se hladinu. V době vzniku, roku 1827 jeho jméno opravdu platilo, protože středem budovy procházela hranice markrabství moravského a Dolních Rakous. Okolní krajina byla k ČSR připojena až v roce 1920 a hranice se tak změnila. Od rekonstrukce v roce 1995 se sem dostanete jako do hotelu a restaurace.

Nepřístupné stavby

Ostatní stavby jsou bohužel nepřístupné pro veřejnost. Proto si je představíme jen okrajově. Apollónův chrám je jednou z památek, reprezentující antické umění a stojí nad pláží Mlýnského rybníka.
Apollón byl vůdce múz a bůh světla i umění. Reliéf nad vchodem zobrazuje múzy, jak boha doprovázejí na slunečním voze. Rybniční zámeček má klasicistní prvky. Panstvo odtud chodilo na lov ryb a ptactva. Kníže a pozvaní hosté si v zámku mohli připravit zbraně a návnady. Později zde měl domov zahradník. Od dvacátých let minulého století u rybníka fungovala biologická stanice, kterou ale po padesáti letech uzavřeli.

A když už budete v Lednicko-valtickém areálu, nezapomeňte navštívit také Mikulov a Valtice, nebo si vyberte na Vyletnik.cz jiný zámek.

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama