Na Praděd z Karlovy Studánky

Ideálním východiskem pro pěší turistiku do vysokohorské přírody Hrubého Jeseníku s výletem na Praděd je Karlova Studánka. Příroda, chráněná v této vrcholové části hor jako Národní přírodní rezervace Praděd, je přístupná sítí značených turistických cest a dvěma naučnými stezkami.

Reklama

Na parkovišti hotelu Hvězda v Karlově Studánce můžeme využít možnosti vyjet kyvadlovým autobusem, který jede každou hodinu na chatu Ovčárnu, ale zdatnější turisté asi 8 km cestu zvládnou pěšky. Od chaty Ovčárny vede asi 4 km dlouhá asfaltová cesta kolem chat Barborka a Kurzovní až na vrchol Pradědu (1492 m n. m.).

Zde na nás čeká 162 m vysoká televizní věž s rozhlednou. Za poplatek je možno po celý rok vystoupat na vyhlídku, odkud je pěkný pohled na vodní a větrnou elektrárnu Dlouhé Stráně a při jasném počasí je nádherný rozhled i do Polska a na Beskydy. Počasí může být drsné, před výletem se podívejte na předpověď počasí.

Zpáteční cestu z vrcholu Pradědu můžeme podniknout po naučné stezce přes Petrovy kameny, Vysokou holi, Jelení studánku a Velkou kotlinu do Karlova–Malé Morávky. Tato obec je největším turistickým, rekreačním a sportovním střediskem v Jeseníkách, přitom je zde zachovalé životní prostředí.

Obec pravděpodobně existovala již ve 14. století, ale první písemné zmínky jsou až ze století šestnáctého. Za návštěvu jistě stojí barokní kostel Nejsvětější Trojice z koce 18. století. V kapli na Kapličkovém vrchu z roku 1690, sloužící dnes jako muzeum historie obce, se zachoval ojedinělý malovaný kazetový strop. Z období 17. a 18. století pochází 65 zachovalých původních roubených staveb.

 

Jak vznikl název Praděd

Praděd = německy Altvater; polsky Pradziad. Staří Slované říkali hoře Stará vatra, koncem 14. století se nazývala Keilichter Schneberg neboli Keilichtská Sněžná hora (Keilicht bylo jméno jiné hory nad Červenohorským sedlem). Posléze byla nazývána Klínovcová hora a Niská Sněžka. Až v 19. století získala po Pradědovi, legendárním ochránci Jeseníků, jméno Altvater, což byl základ pro české jméno Praděd.

zdroj: Wikipedia

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama