REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 8.12. a svátek má Květoslava
V okolí

Navštivte Českou Lípu s vodním hradem Lipý i muzeem a galerií v areálu augustiniánského kláštera

Regionální turistické informační centrum

náměstí T.G. Masaryka 2, 470 36, Česká Lípa, Zobrazit na mapě

Českou Lípu naleznete v Libereckém kraji v severních Čechách, něco přes hodinku od Prahy. Město je důležitou křižovatkou cest k Máchovu jezeru, Holanským rybníkům nebo do Lužických hor.

Česká Lípa vám odkryje svou dávnou historii, můžete tu spatřit mnoho zajímavého. Počátky České Lípy spadají asi do třetí čtvrtiny 13. století. Teprve na počátku 14. století, pravděpodobně v letech 1310–1319, bylo na místě starší slovanské osady v blízkosti ronovského hradu Lipý založeno středověké město.

Vlastivědné muzeum v České Lípě. Foto: ©Česká Lípa
Vlastivědné muzeum v České Lípě. Foto: ©Česká Lípa

Na jedinečnou virtuální prohlídku středověké České Lípy se vydejte do Archeologického muzea Šatlava a jak už tušíte z názvu, podíváte se do skutečného vězení.

Při návštěvě vodního hradu Lipý vás čeká prohlídková trasa zahrnující nádvoří a návštěva jedinečných hradních sklepení, kde je pro vás připravena ukázka archeologických nálezů. Také vám ukáží branskou věž, jedinou dochovanou stavbu hradu Lipý. Je tu také expozice, která nastiňuje život na hradě Lipý v 19. a 20. století. V současnosti je hrad oblíbeným místem pro pořádání různorodých kulturních akcí.

Neméně zajímavým objektem je letohrádek Červený dům, který je v sousedství hradu Lipý. Nechal ho postavit jako lovecký zámeček Jetřich Berka z Dubé roku 1583. Budova ve stylu italské renesance je zvenku pěkně zdobená sgrafitovou výzdobou.

Vlastivědné muzeum v České Lípě. Foto: ©Česká Lípa
Vlastivědné muzeum v České Lípě. Foto: ©Česká Lípa

V České Lípě je k vidění třeba sbírka vycpaných exotických zvířat, kuriozity, mince, medaile a obrazy, to vše si můžete prohlédnout ve Vlastivědném muzeu a galerii v areálu bývalého augustiniánského kláštera. Naleznete tady bezmála půl milionu předmětů a sbírky jsou stále rozšiřovány a doplňovány. Na návštěvu si zcela jistě vyhraďte mnoho času, v muzeu se dá s přehledem strávit celý den.

Morový sloup Nejsvětější trojice vzpomíná na morovou epidemii v roce 1680. Jsou zde k vidění sochy sv. Václava, sv. Vojtěcha, sv. Jana Nepomuckého a sv. Floriána. Na vrcholu sloupu se nachází plastika Nejsvětější Trojice.

Dále můžete v České Lípě můžete vidět řadu pěkných měšťanských domů, radnici a několik kostelů.

Kam se vydat na výlet v okolí

Dalším zajímavým místem je nedaleký zámek Zahrádky. K zámku přiléhá zachovalý zámecký park a navazující údolí Pekla, dnes Národní přírodní památky Peklo. V roce 2003 zámek vyhořel a pro veřejnost byl 11 let uzavřen. Od roku 2014 jsou v zachovalých částech umožněny omezené prohlídky

Chcete-li poznat Českolipsko ze sedla vašich kol, vydejte se po značených cyklotrasách a udělejte si výlet na zámek Zákupy. Součástí zámeckého areálu jsou četné hospodářské objekty, hradní příkop s medvědem, anglický a francouzský park. 

Pokud se vydáte ke skalnímu hradu Sloup, nebudete litovat najetých kilometrů. Toto místo má jedinečné kouzlo, stejně jako unikátní nedaleké lesní divadlo. V letních měsících se místo těší velké návštěvnosti, konají se tu pravidelná divadelní představení. Atmosféra každého představení je prostě kouzelná. Pod hradem spatříte malebné údolí s městečkem Sloup v Čechách.

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA